BELASTING Vermakelijkheden OP Sedert het verschijnen van de vorige afleve ring van het Officieel Orgaan hebben de raden van onderstaande gemeenten besloten tot wij ziging van de verordeningen tot heffing van een belasting op vermakelijkheden of zijn in deze gemeenten wijzigingen in werking getre den krachtens reeds eerder genomen besluiten. Boxmeer Blijkens een mededeling van de Afdeling Fi nanciën van de Gemeentesecretarie van Boxmeer is de belasting op vermakelijkheden in die ge meente voor wat betreft het geven van filmvoor stellingen met ingang van 1 Augustus jl. ver laagd tot 25%. Druten Het door de firma P. N. Brouwer en J. S. van der Meer, exploitante van de Bioscoop Concert gebouw te Druten, aan de gemeentelijke Over heid gerichte dringende verzoek om verlaging van de belasting op vermakelijkheden op film voorstellingen heeft een goedgunstig onthaal ge vonden. De Raad dezer gemeente heeft namelijk in zijn op 16 Augustus gehouden vergadering op voor stel van Burgemeester en Wethouders besloten het belastingpercentage van 35 tot 20 te ver lagen. In hun voorstel wezen Burgemeester en Wet houders op de verklaring van de Minister van Binnenlandse Zaken, op Vrijdag 11 Juni 1948 afgelegd in de Tweede Kamer bij de behandeling van het wetsontwerp Noodvoorziening Gemeente- financiën, dat door zijn departement niet één verordening van een gemeente op de vermake lijkheidsbelasting is afgekeurd of teruggezonden, waarin een lager percentage dan 35 was vast gesteld. Epe Burgemeester en Wethouders van de gemeente Epe hebben medio Augustus aan de Raad een voorstel voorgelegd tot wijziging der bestaande verordening op de heffing en invordering van vermakelijkheidsbelasting. Zij gaven te kennen, dat de opzet van deze wijziging ten aanzien van bioscoopvoorstellingen is de vertoning van betere films o.a. van gods dienstige-, culturele- en wetenschappelijke films of van films met aesthetisch karakter te bevor deren. Filmvoorstellingen, waarin naast de hoofdfilm Nederlands journaal of films betreffende onder werpen van wetenschap, nijverheid, landbouw of handel tot een gezamenlijke lengte van 500 m. worden vertoond, zouden door deze wijzigingen wederom gerangschikt worden onder het tarief van 20 Voor de voorstellingen betreffende zogenaamde artikel 1-films ofwel films met een godsdienstig, cultureel, nationaal of uitsluitend aesthetisch ka rakter (o.a. films van de maand) zou een percen tage van 10 worden geheven. Dit voorstel is door de Raad in zijn vergade ring van 20 Augustus jl. ongewijzigd aangenomen. Haskerland Door de enige bioscoopbezitter in deze ge meente, de heer D. J. Schouten Sr., exploitant van bioscoop Tolhuis te Joure, werd op 3 Juni jl. een schrijven gericht aan het College van Burge meester en Wethouders, waarin hij op overtui gende wijze aantoonde, dat de abnormaal hoge heffing van 35 het rendement van zijn bioscoop vernietigd heeft, waardoor hij gedwongen was zijn exploitatie te sluiten. Burgemeester en Wethouders hebben daarop aan de Raad van Haskerland voorgesteld de belasting op filmvoorstellingen terug te brengen op 20 er op wijzende, dat de bioscoopexploi tanten in Nederland tengevolge van het hoge percentage der vermakelijkheidsbelasting met grote moeilijkheden te kampen hebben. In zijn vergadering van 11 Augustus jl. heeft de Raad dit voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij deze wijziging werden tevens enige onvolkomenheden in de verordening opge heven. Heerenveen Op voorstel van Burgemeester en Wethouders heeft de Gemeenteraad van Heerenveen op 19 October j.1. besloten de belasting op vermakelijk heden voor filmvoorstellingen van 35 tot 25 te verlagen. Tegelijkertijd werd bij besluit van de Raad de vrijstelling van deze belasting voor vermakelijk heden, die door personeels- en andere verenigin gen worden gegeven, sterk beperkt. De voorzitter wees er bij de beantwoording van de duplieken op, dat de vermakelijkheidsbelasting- verordening zo rechtvaardig en billijk mogelijk dient te worden toegepast en dat de wet geen on derscheid maakt tussen openbare en besloten ver makelijkheden.

Officieel Orgaan | 1950 | | pagina 7