IN MEMORIAM voor dè opgroeiende jongens en meisjes van bij voorbeeld 14 tot 20 jaar. Op het Rotterdamse Congres in het begin van 1949 heeft hij reeds met de cijfers aangetoond, dat onze Nederlandse jeugd uit de lagere-school-leeftijd in vergelijking met an dere landen zeer weinig naar de bioscoop gaat. Het onderzoek, dat thans voor het Instituut Film en Jeugd wordt uitgevoerd door het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse Volk on der leiding van Professor Groenman, zal dit naar zijn vaste overtuiging nog kunnen bevestigen. De heer Van Staveren besloot zijn voordracht met een pleidooi voor een centraal orgaan ten be hoeve van gebruikers van films voor de jeugd, het welk, naar hij betoogde, de steun van de Overheid niet zou kunnen missen evenmin als de medewer king van de Nederlandsche Bioscoop-Bond en van het Nederlands Filminstituut. Het beoordelen van jeugdfilms Dr. J. M. L. Peters, directeur van de Katholieke Filmcentrale, was de laatste referent op dit congres. Hij besprak het totstandkomen en functionneren van een beoordelingsinstantie voor kinderfilmma teriaal. Aan het begin van zijn inleiding gaf spre ker te kennen, dat hij zich zou willen beperken tot het stellen van het probleem, waarbij hij zijn persoonlijke inzichten te kennen wilde geven. Hij betoogde dat er een aparte beoordelingsin stantie moet komen voor jeugdfilms, waarin hij een middel zag tot bescherming van de jeugd en tot bevordering van ontwikkeling en ontspanning door de film. Films kunnen -worden beoordeeld zowel naar toelaatbaarheid en geschiktheid als naar aanbevelingswaardigheid. Eerstgenoemde norm achtte spreker een te geringe, laatstgenoemde een zeer moeilijk te hanteren maatstaf, zodat hij de voorkeur zou geven aan: geschiktheid. De keuring zou moeten geschieden door vakmensen: paedago- gen, psychologen en anderen, die jarenlang met dit vak vertrouwd zijn. Ten slotte merkte de heer Peters op, dat een dergelijke beoordelingsinstantie slechts relatieve waarde kan hebben, daar het probleem film en jeugd te veelzijdig is. Hij wees op de komst van de televisie en vroeg zich af waar men dan met de filmkeuring zou moeten blijven. Daarom achtte hij het in verband hiermede nodig om te komen tot een filmische opvoeding, ook van de ouders. Op deze inleiding volgde wederom een uitvoe rige gedachtenwisseling. De voorzitter, de heer Pront, zegde in zijn slot» woord dank aan de sprekers en belangstellenden, daarbij beklemtonend, dat het streven van het In stituut Film en Jeugd algemeen waardering onder vindt. Op 10 November overleed in de ouderdom van 64 jaar de heer Jan Hogendijk, exploitant van de Amicitia Bioscoop te Franeker en jarenlang lid van de Bond. Het Hoofdbestuur betuigde de familie Hogen dijk zijn deelneming met het verlies en werd bij de teraardebestelling, die op Dinsdag 14 Novem ber te Franeker plaats vond, vertegenwoordigd door de heer H. S. Zondervan, bestuurslid van de Afdeling Het Noorden. Moge de heer Hogendijk in vrede rusten. Geheel onverwacht is in de ouderdom van 69 jaar overleden de heer L. J. Elze, lid van de Nederlandsche Vereeniging van Bioscooprecla me-Exploitanten, sedert de oprichting. Hij was een achtenswaardig collega. Het Bestuur der Vereeniging heeft aan Me vrouw Elze-Frank zijn deelneming met het verlies betuigd en de heer M. Samson uit Rotterdam heeft het bestuur bij de teraardebestelling op 7 December op de Nederlands-Israëlitische Be graafplaats Toepad te Rotterdam, vertegen woordigd. AANMELDING DONATEURSCHAP Voor het donateurschap van de Nederlandsche Bioscoop-Bond hebben zich aangemeld: de NV. Technisch Bureau Zonneveld, exploi terende het Cinétechnisch Bureau Soundfleet, Bezuidenhout 43 te 's-Gravenhage, waarvan di recteur is de heer F. J. M. Bartels. (Deze N.V. vraagt het donateurschap aan ter vervanging van de commanditaire vennootschap Soundfrost); de commanditaire vennootschap Boonco voor bespreek-, verkoop- en controlesystemen, Alexan- derstraat 12 te 's-Gravenhage, beherend vennoot V.N. Boon. de N.V. Siermetaal i.o. v/h Hooft v. d. Kolk, fabriek voor metaalbewerking, Nw. Herengracht 157 te Amsterdam. Directeuren zijn de heren P. v. d. Kolk en D. P. H. Wentzel Jr. Deze N.V. houdt zich bezig met het fabriceren van verlich tingsornamenten en siermetaalwerken. de N.V. Kino-Foto Wurffel Nederland i.o.. directeur de heer P. S. E. Galjé, importeur-instal lateur van bioscoopinstallaties, Rokin 97 te Am sterdam. Eventuele bezwaren tegen de toelating van deze donateurs gelieve U binnen acht dagen na de verschijning van deze publicatie schriftelijk en gemotiveerd bij het Bondsbureau in te dienen. 22

Officieel Orgaan | 1951 | | pagina 23