DANKBETUIGING NIWIN De directie van het Centraal Bureau Niwin in Amsterdam heeft enige tijd geleden een bijeen komst gehouden, die bedoeld was als afsluiting van het Niwin-werk op het gebied van de film- voorziening. Tot deze bijeenkomst waren uitgenodigd al diegenen uit het filmbedrijf, met wie de Niwin enige jaren lang nauw heeft samengewerkt. In een kernachtige toespraak heeft Jhr. P. Six namens de Niwin in de eerste plaats dank ge bracht aan de Nederlandsche Bioscoop-Bond, die het mogelijk heeft gemaakt, dat films voor Nederlandse militairen in Indonesië beschikbaar werden gesteld. Spreker roemde de medewerking, van Bondswege ondervonden, en het begrip, dat bij de vertegenwoordigers van de Nederlandsche Bioscoop-Bond voor het Niwin-werk steeds is aangetroffen. De heer Six heeft hierna zijn erkentelijkheid betuigd jegens de directies van de filmverhuur kantoren. Hij had grote waardering voor de prettige en vlotte wijze, waarop Niwin met de filmverhuurkantoren zaken heeft gedaan en spe ciaal voor de service, die daarbij van de zijde van de leveranciers is verleend. Vervolgens heeft de heer Six dank gebracht aan de directies van de filmfabrieken en -labora toria, die de 16 mm. copieën voor de Niwin heb ben vervaardigd. Voorts was hij de filmfabrieken Polygoon en Profilti erkentelijk voor het beschik baar stellen van journaalfilms, welke voor de troepen in Indonesië van bijzondere waarde zijn geweest. Ook aan De Nederlandsche Bank en de Rege ringsvoorlichtingsdienst bracht hij dank voor de van deze zijden getoonde medewerking. Ten slotte heeft Jhr. Six nog eens uiteengezet, welke uitstekende resultaten voor de ontspanning en de ontwikkeling van de Nederlandse militairen in Indonesië door middel van filmvertoningen zijn bereikt. VERTONINGEN MET FILMS VAN NIET- LEDEN Het schijnt de laatste tijd nogal eens voor te komen, dat politieke partijen en andere vereni gingen bioscopen huren voor het al of niet in besloten kring vertonen van films, die zij zelf meebrengen. Uiteraard worden dergelijke films dan niet geleverd door leden van de Nederland sche Bioscoop-Bond. Voor de goede orde vestigen wij er Uw aan dacht op, dat de bioscoopexploitant, die zijn zaal voor een dergelijke voorstelling wil verhuren, op grond van het bepaalde in artikel 4 van het Be- drijfsreglement op de Lijst van Geen Bezwaar verplicht is bij het Bondsbureau een aanvraag in te dienen om de vereniging of de filmleverancier die geen lid van de Bond is, op de Lijst van Geen Bezwaar te plaatsen. Deze controle via de Lijst van Geen Bezwaar is onder meer vereist met het oog op het feit, dat bedoelde verenigingen soms films gebruiken waarvoor geen invoervergunning is verleend. Er zijn zelfs films bij, die niet ter keuring worden aangeboden, omdat men wel bij voorbaat weet, dat zij geacht worden in strijd te zijn met de openbare orde en de goede zeden. Derhalve is het noodzakelijk, dat de leden bioscoopondernemers, die hun zaal voor een ver enigingsvoorstelling willen verhuren, tijdig schrif telijk een aanvrage tot plaatsing op de Lijst van Geen Bezwaar indienen met vermelding van de naam en het doel der vereniging, de titel en de leverancier der film, de datum der voorstelling, de heffing van entreeprijzen, enz. FILMCONTRACTEN Ons is gebleken, dat leden-exploitanten in me nig geval in gebreke blijven met het retourneren van de contracten aan de filmverhuurders, met wie zij overeenkomsten voor het vertonen van films zijn aangegaan. Naar aanleiding hiervan vestigen wij de aan dacht op artikel 2 van de Algemene Voorwaar den van Verhuur en Huur van Films (reglemen tenboekje nr. 3 pagina 3), waarin nadrukkelijk is bepaald, dat alle overeenkomsten voor het huren en verhuren van films steeds schriftelijk per geregistreerd contract moeten worden aan gegaan. Daaruit volgt, dat op filmverhuurder en bio scoopondernemer beiden de verplichting rust bij het verhuren en huren van films schriftelijke con tracten te maken, te ondertekenen en aan elkaar toe te zenden. Aangezien een ingevolge op 2 Januari j.1. in werking getreden wijziging van artikel 61 der Registratiewet het registreren van onderhandse akten, hetwelk tot dusverre gratis geschiedde, belast is met een recht van 0.50 per akte, heeft het Hoofdbestuur de registratieplicht in verband met de kosten inmiddels opgeschort. ONBRANDBAAR MATERIAAL Van de Technische Commissie vernemen wij, dat. nu meer en meer leden-filmverhuurders er toe overgaan filmcopieën in roulatie te brengen die zijn afgedrukt op zogenaamd onbrandbaar mate riaal, het noodzakelijk moet worden geacht dat de leden-exploitanten speciale maatregelen ne men. Dit onbrandbare materiaal levert namelijk het bezwaar op, dat het niet kan worden gelast 28

Officieel Orgaan | 1951 | | pagina 29