ONDERGRAVEN DE film van de Denen Alice O'Fredericks en Lau Lauritzen „Vi vil ha'et Barn", is in ons land door de N.V. Meteor uitge bracht onder de titel: „Zo begint het leven", nadat zij ingevolge artikel 16 van de Bioscoopwet voor openbare vertoning was toegelaten als „niet in strijd met de goede zeden of de openbare orde". De gemeenten, aangesloten bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor gemeenschap pelijke filmkeuring op katholieke grondslag, alle met een katholieke bevolkingsmeerderheid, heb ben haar door middel van haar nakeuringsinsti- tuut, de Katholieke Film Centrale, aan welker uit spraken de ter plaatse gevestigde leden van de Nederlandsche Bioscoop-Bond zich onderworpen hebben .ingevolge het accoord van 1939 tussen genoemde Vereniging en de Bond, eveneens toe gelaten als „niet gevaar opleverend voor het gods dienstig, zedelijk of maatschappelijk leven van de katholieke toeschouwers" en ,,niet schadelijk voor de godsdienst, de zedelijkheid of de maatschappij". De toelating geschiedde onder C 2 en wel met algemene stemmen door een Commissie, waarin zitting hadden: drie gehuwde dames, een priester, overste van een katholiek centrum in een onzer grote steden, twee journalisten, een directeur van een der Diocesane Bureaux voor Katholieke Actie en de directeur der Katholieke Film Centrale. In verband met de subtiliteit van het onderwerp wa ren door de verhuurster van de film richtlijnen ge geven met betrekking tot de reclame, waaraan de exploitanten zich----overigens geheel vrijwillig Bij het verschijnen van de film blijken de me ningen zowel over de inhoud als over de ethische toelaatbaarheid voor openbare vertoning verdeeld te zijn, met dien verstande echter, dat de over grote meerderheid van de recensenten vóór de film en haar toelating pleit en, voorzover het de nakeuring betreft, de meerderheid het oordeel van de K.F.C, bijvalt. Ook de geestelijkheid blijkt verdeeld in haar opinie. Nederlands Hervormde geestelijken en artsen hebben de film in waarderende zin bespro ken tijdens massa-bijeenkomsten onder meer in Utrecht, Leiden en Amersfoort. Een deel van de Katholieke geestelijkheid blijkt het daarentegen met inhoud en vertoning niet eens te zijn. Het pu bliek legt grote belangstelling aan de dag en wel op ernstige en waardige wijze. Een onpartijdig en deskundig beoordelaar als de Directeur van de Kweekschool voor vroedvrouwen van de R. K. Vereniging voor Moederschapszorg te Heerlen, die de vertoning van de film toejuicht, getuigt in de Maasbode van 23 October, dat hij de film in Amsterdam gezien heeft tijdens de middagvoor stelling en zeer getroffen is geweest door de ernst, gehouden hebben.

Officieel Orgaan | 1951 | | pagina 2