GEWIJZIGD ALGEMEEN BEDRIJFSREGLEMENT met het bedrijf en zeker niet ten koste van het bedrijf. Dit zelfde bezwaar geldt hun, die de bioscoop ondernemers verzoeken de film gecoupeerd te doen vertonen. Ook zij leveren het bewijs niets te begrijpen van de positie waarin de bioscoopexploi tant vaak door hun eigen drijven is gemanoeu vreerd. Volgens artikel 16 van de Bioscoopwet worden in het openbaar geen films vertoond dan indien en voorzover zij door de Centrale Commissie als niet in strijd met de goede zeden of de openbare orde voor openbare vertoning zijn toegelaten. De woorden ,,en voorzover" zijn in het tweede en derde lid van artikel 16 opgenomen met het oog op het geval, dat een film door de Centrale Com missie alleen dan voor openbare vertoning kan worden toegelaten wanneer tevoren enige stuk ken daaruit worden weggenomen. Volgens artikel 42b van het Bioscoopbesluit wordt hij, die een film doet vertonen in een an dere samenstelling dan waarin zij door de Cen trale Commissie ter vertoning is toegelaten, ge straft met hechtenis van ten hoogste twee maan den of geldboete van ten hoogste 2.000, Bij uitspraak van de Hoge Raad dd. 31 Mei 1938 is in hoogste instantie uitgemaakt, dat een coupure, achteraf door een niet-bevoegde instan tie in een toegelaten film aangebracht, wordt ge acht een verandering in de samenstelling van de film met zich te brengen en dan ook het in het openbaar doen vertonen van een aldus verkorte film, terwijl zij alleen in haar onverkorte vorm door de Centrale Commissie is toegelaten, als op leverende het doen vertonen van een film in andere samenstelling dan waarin zij door de Commissie ter vertoning is toegelaten, strafbaar is krachtens artikel 42 aanhef en onder b van het Bioscoop- besluit. De exploitant kan dus aan deze verzoeken niet voldoen. Hem treft geen enkel verwijt, waarmede wij ook niet willen zeggen, dat de keuringsinstan ties een verwijt zoude treffen in het onderwerpe lij k geval. Wij herhalen, dat wij buiten de mérites van de filminhoud blijven evenals buiten die van keuringsmotieven. Wij kwamen slechts op voor de rechtszekerheid van de exploitant die door de geschetste gang van zaken ondergraven wordt, omdat men geen be vrediging vindt in de bevoogding door een dub bele censuur, voor welker totstandkoming men een gevecht op leven en dood geleverd heeft tegen alle bedenkingen in. Het Hoofdbestuur heeft besloten toestemming te verlenen als bedoeld in het Gewijzigd Alge meen Bedrij f sreglement aan: J. L. Wille te Zaltbommel tot het gaan exploi teren van het Luxor Theater, aldaar, welke bio scoop voordien door wijlen de heer L, Wille werd gedreven. De Commmisie Nieuwe Zaken heeft in haar op 8 November gehouden zitting besloten toestem ming als bedoeld in vorengenoemd reglement te verlenen aan: de commanditaire vennootschap A.M.V.O. (be herend vennoot N. Veerman), Symen Molstraat 17 te Volendam (gemeente Edam), tot het gaan ex ploiteren van een nieuw te bouwen permanente bioscoop-A aan de Julianaweg te Volendam, zulks ter vervanging van het aldaar bestaande Flevo Theater van de CV. Kok Co. De Commmisie Nieuwe Zaken heeft in haar op 8 November gehouden zitting besloten afwijzend te beschikken op de volgende aanvrage, ingediend door: de heer L. A. Levy te Amsterdam tot het gaan exploiteren van een filmverhuurkantoor, aldaar. De Commissie Beroep Nieuwe Zaken heeft in haar op 23 October gehouden zitting behandeld een hoger beroep, ingesteld door het Bestuur van de Afdeling Amsterdam van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, tegen de beslissing der Commissie Nieuwe Zaken, waarbij aan de heer A. B. M. van Royen toestemming was verleend tot het gaan exploiteren van een nieuwe permanente bio scoop-A in het Theater De la Mar aan de Mar- nixstraat te Amsterdam. De Beroepcommissie bevestigde de beslissing der Commissie Nieuwe Zaken. TOELATING LIDMAATSCHAP Tot het lidmaatschap zijn toegelaten: Mej. M. Weber, exploitante van de Cinema Americain en het Rex Theater te Alkmaar; De NV. Tivoli Theater, exploitante van het Tivoli Theater te Apeldoorn; L. H. J. Luxembourg te Arnhem, exploiterende de bioscoopbedrijven van Mevrouw M. van Wely- Luxembourg; A. G. Visser, exploiterende het Flora Theater te Baarn; NV. Amef i.o., exploiterende het Kriterion Theater (voorheen Amicitia) te 's-Gravenhage; 3 De K.F.C, omschrijft deze classificatie als: „toelaatbaar voor 18-jarigen met een weinig voorbehoud wegens een enkele précaire scène". Zij kent verder voor 18-jarigen de onderscheiding C 1, toelaatbaar „zonder enig voorbehoud" en C 3, toelaatbaar „met voorbehoud wegens meerdere pre caire scènes".

Officieel Orgaan | 1951 | | pagina 4