De P m en Tel evisie ers over Het EaioaE ONS artikel in het vorig nummer van het Bondsorgaan, waarin voor het eerst de ziens- wijze van het film- en bioscoopbedrijf in ons land met betrekking tot het televisievraagstuk is uiteengezet, heeft practisch de stroom van, vaak tegenstrijdige, berichten gestuit. Het kort daarop gevolgde besluit van de Algemene Ledenvergade ring heeft bovendien klaarheid geschapen omtrent de richting welke de organisatorische leiding wil inslaan. Zooals bekend heeft de Algemene Leden vergadering van de Nederlandsche Bioscoop- Bond na ampele discussie met bijna algemene stem men besloten het Hoofdbestuur machtiging te ver lenen om met het oog op de publieke belangen, die daarmede gediend zouden kunnen worden, en met inachtneming van de bedrijfsbelangen, overeen komsten te sluiten ten einde, voor zover nodig, de Cinetone Studio's ter beschikking te doen stellen voor televisiedoeleinden. Dit besluit is door de Pers met instemming be groet en zij heeft niet nagelaten er bij deze gelegen heid tevens op te wijzen, dat de organisatorische, culturele en maatschappelijke problemen, welke met het televisievraagstuk verweven zijn, reeds thans om een oplossing vragen. Uiteraard is het ons niet mogelijk om in kort bestek de meningen van de redacties van alle dag- en weekbladen de revue te laten passeren. Wij moeten ons derhalve tot de voornaamste beperken. „Televisie nu al strijdpunt tussen bioscoop en radio?" In een artikel, dat onder bovenstaande titel ver scheen, wijsr Het Parool er met nadruk op, dat overleg en samenwerking van alle betrokkenen noodzakelijk zijn en dat hier voor de Overheid een taak is weggelegd, waaraan zij zich juist in dit stadium van voorbereiding niet mag onttrekken. ,,De Nederlandsche Bioscoop-Bond heeft zich gisteren in een vergadering van beslissende be tekenis voor de houding van de Bond, uitge sproken voor samenwerking met alle instanties en organen, die op het gebied van de televisie werk zaam zijn. De Bioscoop-Bond, die uiteraard eigen belangen in de televisie heeft, is tot zijn besluit gekomen op grond van de overweging, dat met de opbouw van de televisie in Nederland enorme bedragen zullen zijn gemoeid, die niet door con flicten mogen worden verspild. Onderlinge con flicten zouden uitlopen op verspilling van kapi talen, waaronder stellig ook belastinggelden. Óp grond van deze overwegingen heeft de Bioscoop- Bond als eerste stap besloten tot het aanbieden van de filmstudio's in Duivendrecht, de Cinetone- Studio's, ten behoeve van de televisie. Intussen schijnt men in andere kringen dit aan bod met zekere reserve te hebben ontvangen. Het is langzamerhand geen geheim meer, dat men vooral van de zijde van de omroep, die sterk bij de televisie is geïnteresseerd, steeds meer is gaan gevoelen voor een geheel nieuwe televisie-studio, die te Hilversum zou worden gevestigd en die aldus een beetje in „eigen huis" en in eigen hand blijft. Wellicht is daaruit te verklaren, dat de laatste tijd enige onjuiste berichten over het studio-pro bleem uit Hilversum zijn uitgelekt, die er op moesten wijzen, dat de Cinetone Studio's voor de televisie niet beschikbaar waren en dat er dus in Hilversum een studio zou moeten worden ingericht. Uit het besluit, gisteren door de Ne derlandsche Bioscoop-Bond genomen, blijkt, dat dit niet juist is. De studio's in Duivendrecht zijn wel beschikbaar, maar de eerste reacties op deze mededelingen van de Bioscoop-Bond, in Hilver sum en in de kring van de Nozema, zijn niet onverdeeld gunstig geweest. Onmiddellijk is aan gevoerd, dat het best mogelijk zou zijn, dat de Bioscoop-Bond volgend jaar wel weer op zijn besluit zou kunnen terugkomen. Wanneer dat het geval zou zijn, zou men met een studio te Hilversum eigenlijk toch meer gebaat zijn. Ander zijds acht men dit een vreemd argument, omdat een simpel contract die vrees uit de wereld kan helpen. Uit dit alles blijkt, dat de verhoudingen op het ogenblik nog bijzonder stroef zijn. Er be staat een televisie-commissie, waarin alle geïn teresseerden in de televisie zijn betrokken. Daar naast is er de Nozema, waarin de omroepver enigingen en de P.T.T. zijn vertegenwoordigd. Een radio-autoriteit te Hilversum gaf ons van morgen te verstaan, dat de televisie-commissie zich over de meest recente ontwikkelingen nog geen oordeel heeft kunnen vormen. tü

Officieel Orgaan | 1951 | | pagina 8