Burgemeester en Wethouders goedgekeurd tot verlaging van de vermakelijkheidsbelasting. Voor elke voorstelling, waarin naast andere films Nederlands journaal en/of films als bedoeld in artikel 1, lid 2, 2e der Bioscoopwet worden vertoond tot een gezamenlijke lengte van ten minste 500 meter, is de heffing van 35 c/c ver laagd tot 25 Een tarief van 10 is vastgesteld voor die voorstellingen, waarin uitsluitend Nederlands journaal en/of films als bedoeld in artikel 1lid 2, 2e der Wet worden vertoond. Burgemeester en Wethouders wezen er in hun voorstel op, dat het motief, dat in 1948 heeft ge golden, voor een verhoging van het belastingper centage van 20 tot 35 namelijk de mogelijk heid van een verlaging van de inkomsten uit het gemeentefonds, thans vervallen is, en dat andere gemeenten als Deventer en Ede reeds tot verla ging waren overgegaan omdat de exploitatiekos ten van de bioscopen zodanig waren gestegen, dat een redelijke exploitatie niet meer mogelijk bleek. Burgemeester en Wethouders waren van oordeel dat in hun voorstel tot verlaging der heffing reke ning is gehouden met de stijging van lonen en materiaalprijzen. Egmond aan Zee 17 October is ook in de gemeente Egmond een nieuwe verordening in werking getreden, aan gezien bij Koninklijk Besluit dd. 15 September j.1. goedkeuring werd verleend aan het Raadsbesluit dd. 29 Juli 1952, waarbij de heffing op filmvoor stellingen van 35 /erd verlaagd tot 25 Dit besluit was genomen overeenkomstig een vcorstel van het College van Burgemeester en Wethouders, dat termen aanwezig achtte om de druk der vermakelijkheidsbelasting op de bioscoop exploitatie enigszins te verlichten. Emmeloord Met ingang van 26 Juli j.1. is ten gevolge van een bij Koninklijk Besluit verkregen goedkeuring de belasting op filmvoorstellingen van 35 c/c ver laagd tot 20 Voor kindervoorstellingen is een heffing van slechts 10 c/o verschuldigd. Etten en Leur Op Vrijdag 8 Augustus heeft de Raad van de gemeente Etten en Leur een besluit genomen, waarbij overeenkomstig een voorstel van Burge meester en Wethouders d.d. 29 Juli de verorde ning op de vermakelijkheidsbelasting werd ge wijzigd. Het tarief voor filmvoorstellingen waarin uit sluitend Nederlands journaal en/of films als be doeld in artikel 1, lid 2, 2e der Wet worden ver toond, bedraagt voortaan 10 De verordening zal in werking treden met in gang van de eerste dag der maand volgende op die, waarin zij is goedgekeurd. Goirle De Raad van de gemeente Goirle heeft in zijn op Vrijdag 7 November j.1. gehouden vergadering besloten de heffing op filmvoorstellingen van 30 tot 20 te verlagen. In afwijking hiervan zal de belasting voor film voorstellingen, waarin door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen films worden vertoond, 10 bedragen. Lobith (Herwen en Aerdt) Bij raadsbesluit van 15 October j.1. is in de gemeente Herwen en Aerdt (Lobith) de verma kelijkheidsbelasting op filmvoorstellingen verlaagd van 25 r/r tot 20 Meppel Ingevolge een door de Raad van Meppel in zijn 9 VRIJMOEDIG COMMENTAAR „Mr. P. J. Witteman heeft in de Eerste Kamer een pleidooi voor de kunst gehouden, waarbij hij nog even de filmkwestie heeft aangeroerd. Het is inderdaad treurig, dat Nederland slechts enkele zij het dan ook respectabele - filmproducten heeft afge leverd, zulks in schrille tegenstelling tot Zwitserland en de Scandinavische landen, die aanzienlijke prestaties hebben geleverd op dat gebied. Het moet wonderlijk genoemd worden, dat de overheid in een land, waar het filmbedrijf voorbeeldiger georganiseerd is dan waar ter wereld ook, geen kans ziet de voorwaarden te scheppen tot een gezonde nationale filmproductie, ja: er zowaar in geslaagd is, de eerst bestaande productie om hals te brengen. Zelfs hij, die in categorieën van deviezen-creaties denkt, zal moeten toegeven, dat een verantwoorde filmproductie van belang is. Wat betekenen enige millioenen op de begroting?, vragen wij in onze argeloosheid. Antwoord: zij bete kenen de redding van de kunstenaars en de erkenning van de waarden der cultuur." Aldus schreef het dagblad De T ij d. Was het niet dezelfde Mr. Witteman, zo vragen wij ons op onze beurt af, die, toen hij aan de andere kant van de tafel zat namelijk als Minister van Binnenlandse Zaken - met zijn zo zeer verworpen circulaire-politiek de belasting op vermakelijkheden onder de zweepslag van zijn ambtgenoot van Finan ciën tot krankzinnige hoogte opdreef? Toen werden de voorwaarden, nodig voor haar normale ontwikke ling, aan de eigen filmindustrie onthouden. Het peule- schilletje van een paar duizend gulden meer of minder subsidie kan hieraan niets veranderen. Wij vragen er ook niet om. De financiering van zulk een industrie is een kwestie van tonnen. Zij is geen vraagstuk, wan neer er geen belastingvraagstuk meer is.

Officieel Orgaan | 1952 | | pagina 10