bij een werknemersorganisatie aangesloten operateurs; c. een lesgeld van 2.50 per week, per les voor ongeorganiseerde operateurs; d. antwoordporto voor de ter correctie ingezon den vraagstukken behorende bij de leasen. De lesgelden dienen maandelijks bij vooruitbe taling te worden voldaan en wel voor iedere eerste Vrijdag van de desbetreffende maand. Over de diploma's welke behaald kunnen wor den zij het volgende vermeld: Operateurs die het aan het einde van de cursus af te nemen examen met goed gevolg afleggen, ten minste 800 practijkuren hebben gemaakt ofwel één jaar onafgebroken als operateur in de prac- tijk werkzaam zijn geweest en de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, verkrijgen het diploma-A (beperkte bevoegdheid), dat wil zeggen, dat zij nog niet gerechtigd zijn zelfstandig filmvoorstel lingen te leiden. Heeft men na het met succes afleggen van het eindexamen reeds 3800 of meer practijkuren ge maakt, ofwel ten minste drie jaren onafgebroken als operateur in de practijk gewerkt, en de leeftijd van 21 jaar bereikt, dan wordt het diploma-B (volledige bevoegdheid) verstrekt, waarmede men de bevoegdheid verkrijgt zelfstandig filmvoorstel lingen te leiden. Dat examinandi bovengenoemde aantallen practijkuren respectievelijk -jaren heb ben gemaakt, dient te blijken uit het werkboekje dat iedere operateur moet bezitten. De houder van het diploma-A kan, zodra hij de leeftijd van 21 jaar bereikt, blijkens zijn werk boekje 3800 practijkuren heeft gemaakt en een verklaring van zijn werkgever(s) overlegt, dat hij in de practijk naar tevredenheid heeft gewerkt, het diploma-B aanvragen. Het Bestuur kan inge val van twijfel aan de uitreiking van dit diploma bepaalde voor waarden verbinden. Op verzoek wordt een aan meldingsformulier toegezonden, waarmede men zich als deelnemer van de schriftelijke cursus kan laten inschrijven. Eventueel gewenste nadere in lichtingen over de operateursop leiding worden op aanvrage gaar ne verstrekt. Practijkcursus Naar wij vernemen heeft de Stich ting „Instituut voor Opleiding van Technisch Bioscooppersoneel" onlangs opnieuw de zogenaamde practijk-cursus uitgegeven. Deze korte schriftelijke cursus, die uit 27 lessen bestaat, behandelt uitsluitend de cabine- practijk en de brandveiligheidsvoorschriften en leidt op voor het examen ter verkrijging van het practijk-certificaat. Aangezien dit certificaat, zoals bekend slechts geldig is in bioscopen met een normale wekelijkse arbeidstijd van minder dan 24 uur, is de onder havige cursus alleen bestemd voor operateurs die in deze categorie van bioscopen werken. De leskosten bedragen 2,per week en er is een inschrijfgeld van 10,verschuldigd. Zij die aan deze cursus wensen deel te nemen, resp. daar omtrent inlichtingen willen ontvangen, dienen zich schriftelijk tot bovengenoemd Bestuur te wenden. Aanwijzingen voor de behandeling van films Hoewel destijds door de Technische Commissie de „Tien geboden voor de operateurzijn opge steld, die geacht moeten worden in iedere cabine aanwezig te zijn, is ons gebleken, dat enkele van deze geboden meer en meer worden verwaarloosd. Wij laten deze daarom hieronder nogmaals volgen: 1. Maak nimmer overneemtekens door middel van krassen of gaatjes in het filmbeeld: indien zich nog geen overneemtekens in de film be vinden, breng deze dan aan door het opplak ken van stukjes zwartfilm, stukjes papier, dan wel door het met waterverf kleuren van de perforatierand, 2. Besteed volle aandacht aan het lassen der films; zorg er voor, dat de over elkaar geplakte delen zuiver op een perforatie komen te zitten en schrap de emulsielaag niet tot in het film- De heer M. Wollhoj] van de Rijksbrandweerinspectie (rechts) examineert in de voorcabine van hel City Theater te Amsterdam.

Officieel Orgaan | 1952 | | pagina 30