Vermakelijkheden BELASTING OF Hoensbroek Na een langdurig en bewogen debat heeft de Gemeenteraad van Hoensbroek in zijn vergadering van Dinsdag 7 October j.1. besloten, dat het per centage van de vermakelijkheidsbelasting op film voorstellingen tot 25 zal worden teruggebracht en dat van deze belastingheffing geheel vrij zullen worden gesteld films als bedoeld in artikel 1, lid 2, 2e der Bioscoopwet. Tevens besloot de Raad, dat deze wijziging van terugwerkende kracht zal zijn en wel ingaande 1 Januari 1952. Voor deze vergadering bestond zeer veel be langstelling, zowel van de zijde van de pers als van de gemeentenaren, aangezien bekend was geworden, dat er niet minder dan drie verzoeken bij het College van Burgemeester en Wethouders waren ingekomen om heropening van het debat over het zogenaamde .bioscoopconflict", dat de bioscopen gesloten hield. Deze verzoeken waren afkomstig van de fracties van de P.v.d.A., van. de C.P.N, en van zes leden van de K.V.P. Laatstgenoemde leden hadden Burgemeester en Wethouders verzocht om het volgende voorstel op de agenda te plaatsen: .Voorstel om het bio scoopconflict in het belang van de gemeente en van de Hoensbroekse bevolking tot een bevredi gende oplossing te brengen". Zij waren van oor deel dat het feit, dat de Hoensbroekse bioscopen sedert 21 Juli gesloten waren, niet in het belang van de bevolking was. Deze mening werd door de leden van beide andere fracties gedeeld. Door die van de P.v.d.A. was een initiatief-voorstel ingediend, dat de basis werd van bovenvermeld raadsbesluit, zij het dat het voorstel door bedoelde leden van de K.V.P.- fractie werd geamendeerd in die zin, dat de culturele films waarvoor vrijstelling van. belasting wordt verleend zullen zijn films als bedoeld in artikel 1, lid 2, 2e der Wet. Met de thans genomen beslissing heeft de Raad in feite zijn punt van uitgang weer bereikt, na melijk zijn. besluit van 4 Juli 1951 waarbij de ver makelijkheidsbelasting tot 25 werd verlaagd. Een raadsbesluit, men houde zich dit wel voor ogen, dat genomen werd nadat door een ambte naar der gemeente een onderzoek was ingesteld naar de verlies- en winstrekeningen der bioscopen over de jaren 1949 en 1950. Het werd evenwel nimmer uitgevoerd, maar nadat een jaar lang her haaldelijk op uitvoering was aangedrongen, kwa men Burgemeester en Wethouders plotseling met het voorstel dit besluit wederom in te trekken. Zij oordeelden dat een nieuw accountantsonderzoek diende te worden ingesteld. De Raad handhaafde aanvankelijk zijn besluit en gaf te kennen dat dit onderzoek dan binnen vier weken plaats zou moe ten vinden, maar volgde, toen bleek dat een der gelijk onderzoek geruime tijd op zich zou laten wachten, ten slotte toch het voorstel van Burge meester en Wethouders. De verbolgen exploi tanten, die niet in konden zien waarom de discri minerende taxatie van hun bedrijven de sluitpost moest vormen van de begroting der gemeentelijke huishouding, sloten daarop de deuren van, hun theaters en daarmede was het „conflict" ontstaan. Al spoedig werd het de gemeentelijke Overheid duidelijk, dat een plaatselijk bioscoopbedrijf voor een gemeente méér betekenis heeft dan alleen maar die van het spreekwoordelijke geduldige melkkoetje, omdat het tevens de trekpleister is voor de in een gemeenschap gevestigde winkel stand. Daarom zal van een kwijnend bioscoop bedrijf, dat exploiteert in verouderde theaters, onvermijdelijk een nadelige invloed uitgaan naar de plaatselijke nering. En de gemeente, die dit niet ziet of niet wil zien en de ondernemers de mogelijkheid ontneemt om hun bedrijven up-to- date te houden, handelt als de kortzichtige vrouw uit het sprookje van de kip met de gouden eieren. Het is een gelukkige omstandigheid dat de Raad van Hoensbroek een open oog bleek te hebben voor de realiteit en zich niet verschool achter prestigekwesties, maar resoluut de knoop doorhakte. Ten einde verder ongerief voor het publiek te voorkomen hebben de exploitanten daarop hun nerzijds, aangespoord door het Hoofdbestuur, be sloten hun bioscopen met ingang van Vrijdag 17 October j.1. weer te openen in afwachting van de goedkeuring van hogerhand van het raads besluit in quaestie en in het goed vertrouwen dat de Raad er op zal toezien dat zijn besluit ditmaal zal worden uitgevoerd. Coevorden Op Vrijdag 12 September j.1. hebben het Beatrix Theater en de Bioscoop Holman te Coevorden hun deuren wederom geopend, die sedert 13 Juni j.1. gesloten waren geweest. Reeds op 18 December 1951 had de Raad dezer gemeente op voorstel van Burgemeester en Wet houders besloten om de vermakelijkheidsbelasting Sedert het verschijnen van de vorige afleve. ring van het Officieel Orgaan hebben de raden van onderstaande gemeerten besloten tot wij ziging van de verordeningen tot heffing van een belasting op vermakelijkheden of zijn in deze gemeenten wijzigingen in werking getre den krachtens reeds eerder genomen besluiten

Officieel Orgaan | 1952 | | pagina 7