BELASTING erma kelijkhed en 8 OP Sedert het verschijnen van de vorige afleve rihg van het Officieel Orgaan hebben de raden van onderstaande gemeenten besloten tot wij ziging van de verordeningen tot heffing van een belasting op vermakelijkheden of zijn in deze gemeenten wijzigingen in werking getre den krachtens reeds eerder genomen besluiten. Hoogeveen Op Woensdag 10 December 1952 heeft de Raad van de gemeente Hoogeveen op voorstel van het College van Burgemeester en Wethouders besloten de vermakelijkheidsbelasting tot 25 te verlagen voor normale filmvoorstellingen en tot 20 voor voorstellingen, waarin in hoofdzaak Nederlands Journaal en/of films als bedoeld in artikel 1, lid 2, 2e der Wet worden vertoond. Nog voor dit besluit gevallen was had de directie van het Bioscoop- en Theaterbedrijf Joh. Miedema te Sneek, die in Hoogeveen het Luxor Theater exploiteert, mede gedeeld op Vrijdag 12 December de filmvoorstel lingen in deze bioscoop te zullen hervatten, welke met ingang van 2 September 1952 waren gestaakt. De oorzaak van deze sluiting, welke ruim drie maanden duurde, was een meningsverschil tussen het College van Burgemeester en Wethouders en de exploitant, die er dit College reeds in 1951 op gewezen had dat een algehele restauratie van het Luxor Theater een aanzienlijke investering zou vergen en, aangezien een dergelijke investering bij een abnormale belastingdruk moeilijk rendabel zou zijn, had verzocht de vermakelijkheidsbelasting voor filmvoorstellingen terug te brengen tot het vroegere heffingspercentage. In hun antwoord dd. 28 Juni 1951 lieten Burge meester en Wethouders weten dat zij inderdaad prijs stelden op een behoorlijke inrichting van het Luxor Theater en dat zij zich voor konden stellen, dat een restauratie, welke het gebouw meer ge schikt zou maken voor het geven van filmvoorstel lingen en voor andere doeleinden, tot een belangrijk hoger bezoek zou leiden en uit dien hoofde bij een eventuele belastingverlaging ook een compensatie voor de belastingopbrengst zou betekenen. ,,Wij zijn daarom bereid", zo besloten Burgemeester en Wethouders hun brief, ,,een verlaging van het be lastingvraagstuk in overweging te nemen, indien de voorgenomen restauratie van het gebouw plaats heeft". Vertrouwende op deze toezegging werd het Luxor Theater grondig gerestaureerd. Toen echter de exploitant in Januari 1952 opnieuw om verlaging van vermakelijkheidsbelasting verzocht, daarbij wij zende op tal van soortgelijke raadsbeluiten, die inmiddels Koninklijke goedkeuring hadden verwor ven, ontving hij een ontwijkend antwoord. Verdere verzoeken van de exploitant en van het Hoofdbe stuur, werden door Burgemeester en Wethouders afgewezen. Aangezien de motivering van deze af wijzingen met de billijkheid en de redelijkheid in strijd moest worden geacht, besloot de ondernemer in overleg met het Hoofdbestuur om met ingang van 2 September 1952 het geven van filmvoorstel lingen in het Luxor Theater te staken. Deze sluiting leidde tot interpellaties in de ver gaderingen van de Raad en ten slotte tot boven- aangehaald voorstel van Burgemeester en Wethou ders, dat met slechts één stem tegen werd aange nomen. De nieuwe verordening zal bij Koninklijke goed keuring met ingang van de dag, waarop dit besluit is genomen, in werking treden. Beesel (Reuver) Op 29 December 1952 heeft de Raad van de gemeente Beesel zonder hoofdelijke stemming be sloten om culturele films vrij te stellen van ver makelijkheidsbelasting. De heffing op gewone filmvoorstellingen be draagt in deze gemeente 25 Edam en Volendam De Raad van de gemeente Edam heeft in zijn vergadering van 19 December 1952 besloten om overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders de vermakelijkheidsbelasting op film voorstellingen te verlagen tot 25 Voorstellingen waarin uitsluitend of in hoofd zaak films worden vertoond als bedoeld in artikel 1. lid 2, 2e. der Wet, zijn in den vervolge onder worpen aan een heffing van slechts 15!%. In de motivering van hun voorstel gaven Burge meester en Wethouders onder meer te kennen dat, aangezien ten gevolge van meerdere prijsstijgingen de exploitatie van een bioscooponderneming voort durend moeilijker is geworden, het naar hun me ning gerechtvaardigd is, het heffingspercentage op filmvoorstellingen te verlagen. De nieuwe verordening is met ingang van Maandag 2 Februari j.1. in werking getreden. Eibergen Door een besluit van de Raad van de gemeente Eibergen, genomen in zijn vergadering van 28 No vember 1952, is aldaar een nieuwe verordening op de heffing en invordering van een belasting op toneelvertoningen en andere vermakelijkheden in werking getreden, waarbij het heffingspercentage op filmvoorstellingen is verlaagd tot 20 Het College van Burgemeester en Wethouders heeft er in zijn desbetreffend voorstel aan de Raad op gewezen, dat een percentage van 20 redelijk en voldoende" is ,,mede gelet op de aard van de V,

Officieel Orgaan | 1953 | | pagina 10