L n emonam I Gelijke monniken.... 11 4. De grootste moeilijkheid ligt niet in het voor zien van bioscopen van technische apparaturen al zal het nog wel even duren voordat dit op ruime schaal mogelijk zal zijn maar in een geregelde voorziening met filmsvan kwa liteit. Ondanks de stroom van berichten betreffende een zogenaamd overschakelen van de productie van de normale film naar de dieptefilm blijft het nuchtere feit bestaan, dat van de honderden productieschema's er tot dusverre nauwelijks een dozijn (voor alle systemen tezamen) wor den of zijn uitgevoerd voor de ruimtefilm. 5. Er is nog geen enkel bericht ontvangen, dat er op wijst, dat de normale productieplannen van het Amerikaanse filmbedrijf geen voortgang zullen vinden. De weinige films die voorlopig zijn of worden opgenomen volgens een ruimte- film-procédé zijn even zovele experimen ten. Er zal een nieuwe techniek nodig zijn niet alleen wat het beeld en het geluid betreft maar evenzeer voor de montage en de dramaturgische bewerking van het verhaal. Een dergelijke revo lutie in de filmtechniek kost tijd, temeer daar de producenten er rekening mede zullen moeten houden dat op de duur alleen de kwaliteit van het product het publiek zal aantrekken. Hollywood heeft op het ogenblik een bedrag van rond 300.000.000 belegd in gereed geko men producten, die nog moeten worden uitge bracht. Dit blote feit is op zichzelf al een waarborg dat een eventueel overscha kelen op de productie voor ruimtefilms, gelei delijk moet verlopen, willen de major compa- nies geen economische zelfmoord plegen. Een tweede aanwijzing daarvoor kan men vinden in een analyse van de tegenstrijdige inzichten op technisch gebied, waarvan de verschillen de leidende persoonlijkheden van het film- productiebedrijf blijk hebben gegeven. 6. Een nauwkeurige ontleding van deze spring vloed van berichten voert ons tot de voor velen ontnuchterende conclusie, dat alles wat de grote Amerikaanse productiemaatschap pijen met betrekking tot deze nieuwe ontwik keling tot dusver gedaan hebben ishet topje van haar wijsvinger in de drie-dimen sionale brij te dopen om er eens voorzichtigjes van te proeven. Zij zouden geen goede koop lieden zijn, indien zij deze feitelijk zeer beschei den proeve niet met luide exclamaties zouden aanprijzen. Met een variant op een bekend Nederlands spreekwoord zou men echter kunnen zeggen, dat de brij nooit zo heet gegeten wordt als zij wordt opgediend. 7. Niets staat de Europese producenten in de weg om films volgens een stereoscopisch procédé te vervaardigen. Er zijn diverse Europese syste men, zoals Tri-Opticon, beschikbaar. 8. Onverschillig of de ruimtefilm alleen in bepaal de filmgenres zal optreden, dan wel de gewone film geheel zal verdringen, men mag als zeker aannemen dat zij aanzienlijke investeringen van alle groepen in het bedrijf zal vergen. Men dient er zich derhalve rekenschap van te geven, dat het met het oog hierop noodzakelijk is de vereiste reserves aan te leggen en aanvankelijk grote terughouding in acht te nemen bij het aan gaan van verplichtingen op lange termijn, Op 54-jarige leeftijd is, ten gevolge van een auto-ongeval, de heer W. Quist overleden. Hij was in de wereld der reclame een bekende en gaarne geziene persoonlijkheid. De heer Quist was directeur van het bureau tot exploitatie van bioscoopreclame Actief te Groningen. Zijn werk zaamheden vond hij wel hoofdzakelijk in de drie Noordelijke provincies. Voor de oorlog heeft hij jarenlang deel uitgemaakt van. het bestuur van de Vereniging van Bioscoopreclame-exploitanten. Vrienden en relaties zullen de heer Quist node missen. DIPLOMA'S 1953 De geldigheidsduur van de Bonds- en beursdi ploma's, donateurskaarten, diploma's voor oor logsinvaliden en diploma's der Nederlandsche Vereeniging van Bioscoopreclame-Exploitanten is per 1 April a.s. geëindigd. Van deze datum af zullen dus uitsluitend geldig zijn de diploma's met de rode opdruk: „Geldig voor 1953". (De oude diploma's zijn van een groene opdruk voorzien). U gelieve deze mededeling ter kennis te bren gen van het controlerend bioscooppersoneel. De Britse regering heeft een instructie uit laten gaan I aan de ontvangers der indirecte belastingen en ac- I cijnzen met betrekking tot televisievertoningen tijdens j de kroningsfeesten. Deze instructie houdt in, dat, overal waar televisie- vertoningen tegen betaling in welke vorm ook toe- 1 gankelijk zijn, daarbij inbegrepen in kerkgebouwen, 1 eenzelfde tarievering van de vermake'lijkheidsbelasting zal gelden als voor filmvoorstellingen. mii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii^ nMMMIIMIIIIIIIIIIinnilHHIMIMIMIMIHIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIMIIMIIIMIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIl'

Officieel Orgaan | 1953 | | pagina 12