2a U bereikt, mede door de ervarenheid en de toe wijding van de Huishoudelijke Commissie en Uw medewerkers, dat een enorm werk wordt verzet in de stilte die het behoeft, excessen worden geweerd en de jeugd wordt beschermd. Dat een werk van zulk een ingrijpende betekenis kan worden verricht zó dat het allen, die er onmid dellijk mee te maken hebben, een lichte last is, biedt op deze dag reden tot hartelijke vreugd. Mogen wij er uitdrukking aan geven door een klein geschenk, dat naar wij hopen nog vele jaren op de bestuurstafel dienst zal doen." Onder een hartelijke applaus overhandigde de heer Bosman de Voorzitter een herinneringsge schenk in de vorm van een zilveren sigarendoos. Dankwoord van de Voorzitter De Voorzitter, Mr. Bijdendijk, zegde hierop de Minister dank voor de waarderende woorden ge sproken tot de vergaderde Commissie. ,,Het vertrouwen dat U in mijn leiding als Voor zitter stelt", betuigde spreker, heeft mij diep ge troffen en ik moge U hier nogmaals verzekeren dat ik de taak die mij zeer dierbaar is, met volle toe wijding zal blijven vervullen. U sprak, en met zoveel reden, over zedelijke ver vlakking en van de noodzaak dat verschijnsel in onze beslissingen te betrekken. Pascal heeft de ge dachte ontwikkeld van, de drie Rijken. Het Rijk van het Lichaam, waarin de begeerlijkheid de hoofdzonde is, het Rijk van de Geest, waarin de wetenschap huist, en waarvan de hoogmoed de hoofdzonde is. Het derde Rijk, dat der Liefde, heeft met de twee eerste Rijken niets gemeen. Doch de kleinste beweging der liefde is groter dan alle lichamen en geesten tezamen. Paulus achtte de hoogmoed van de geest veel ge vaarlijker dan alle begeerlijkheid. Het drama van onze tijd is veel minder het drama van de begeerlijkheid, dan wel de triomf van de hoogmoed, die zover is gegaan, dat de wetenschap niet langer de materie wil beheersen, doch de materie wil vernietigen. De hoogmoed is 's mensen erfvijand! Bernanos heeft de atoombom vergeleken met de laatste sprong van de duivel die het zeildoek van het circus doet uitéénscheuren. Dit zijn de schrikkelijke waarheden van een tijd die het derde Rijk, waarvan Pascal schrijft, dat der Liefde, zo dun bevolken. Ik acht films als ,,The sound barder", die expo nenten zijn van die noodlottige hoogmoed, gevaar lijker dan ,,La Ronde", ondanks haar erotiek. Maar hoe zouden wij „The sound barder" aan de hand der wettelijke normen hebben kunnen ver bieden? En daarom zou ik dit dankwoord aan Uwe Ex cellentie willen besluiten met de aanhaling van de uitspraak van Napoleon, een variant op Uw woorden: Ce qu'on voit et ce qu'on ne voit pas," dat de zaken nooit zo duidelijk zijn als zij wel schijnen. Dan wil ik de Heer Bosman, de Directeur van het Bureau van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, in de eerste plaats hartelijk dank zeggen voor de woorden, die hij gesproken heeft tot de Com missie en tot mij, woorden, die mij diep hebben getroffen. Ik wil hier nog eens gaarne de verzekering geven, dat al ons werk tot mislukking zou ge doemd zijn wanneer we niet de volkomen mede werking hadden in ieder opzicht van het Hoofd bestuur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond. Ik ben bijna vijfentwintig jaar nauw betrokken bij het keuringswerk en daarom weet ik uit ervaring, dat er eigenlijk nooit een conflict is geweest, nooit een hard woord is gevallen tussen de Filmkeuring en het bioscoopbedrijf. Als wij een wens hadden dan is die wens om zo te zeggen al vervuld voor dat wij hem uitspreken en dat geeft ons, Mijnheer Bosman, een grote geruststelling en het geeft ons ook een grote steun. Men spreekt wel eens van onzedelijke films, maar eerlijk gezegd, het bioscoopbedrijf weet heel goed, dat onzedelijke films geen kans hebben. Het bioscoopbedrijf probeert het niet om onze delijke films te brengen. Voor het cadeau, dat U mij gegeven heeft, Mijnheer Bosman, namens het bioscoopbedrijf, ben ik U zeer dankbaar. Ik hoop, dat we het nog vele jaren zullen gebruiken en dat de prachtige verhouding, die tussen de Filmkeuring en Uw organisatie bestaat, nog in lengte van dagen zal mogen voortduren, Ik wil U gaarne de verzeke ring geven, dat ik altijd een open oog zal hebben, voor zover het mogelijk is en voor zover het verenigbaar is met de Bioscoopwet, voor alle be langen van het bioscoopbedrijf en ik dank ook het bioscoopbedrijf van harte voor de buitengewone bloemenhulde, die ons hier is gebracht en die ons ik spreek uit naam van de Centrale Com missie zeer heeft getroffen." 1„Wees gegroet, O Heer, zij die sterven gaan groeten U. Zij, die U groeten Heer, alvorens te sterven zijn Zij, die gij hebt geschapen naar Uw beeld om kunst te scheppen Zij, die Uw werk hebben beschouwd, zijn schoonheid loven. Het zijn de eenvoudigen van geest, die het duivels goud verachten, Het zijn zij, die hunkeren naar de glorie ter rechterzijde van U te mogen zijn. Deze zijn het Heer, die U groeten voor hun dood. Wij, de kunstenaars, in de duistere arena, bij de glans der wapenen die gij ons gaf. Voor het aangezicht der massa zonder ogen, zonder oren, slechts met een mond waarmede zij, wanneer wij falen, ons honen, de duim naar onderen gericht. Wij groeten U, O Heer, voordat wij sterven gaan."

Officieel Orgaan | 1953 | | pagina 24