li A Schematische voorstelling van het zogenaamde „SYNCHRO-SCREEN" periodieke controles in de bioscopen een zeer on verzorgde cabine aan, waarin qua outillage en vei ligheid allerlei gebreken worden geconstateerd, dan hebben wij als regel mede te doen met een of meer onbevoegde operateurs, wier enige zorg het schijnt te zijn zo laat mogelijk te komen en zo vroeg mo gelijk weer te vertrekken. Vooral in kleine plaatsen is dit euvel niet altijd gemakkelijk te ondervangen, zeker niet op korte termijn. Nu de operateursopleiding echter reeds zes jaar functionneert en er bovendien voor biosco pen in kleine plaatsen de mogelijkheid is geschapen, dat wordt volstaan met het afleggen van een be trekkelijk eenvoudig practijk-examen, wordt het toch tijd ook daar orde op zaken te stellen. Wij weten wel, dat in sommige gevallen operateurs voor wie dit werk slechts een neven-functie is, wei geren een cursus te gaan volgen of zich anderzins op het practijk-examen voor te bereiden, doch het moet onjuist worden geacht indien een werkgever in zulk een omstandigheid het hoofd in de schoot legt en maar liever afwacht wat ervan komt in plaats van om te zien naar een kracht, die meer interesse en begrip voor de situatie toont. Het is begrijpelijk, dat zowel onzerzijds als van de kant van de organen, die zijn belast met het toezicht op de naleving van de loonregeling voor het bioscoopbedrijf, de soepele houding, die tot dus ver is aangenomen, niet permanent gehandhaafd kan worden. De voorschriften voor cabine-inrichtingen, als mede de eisen, die heden ten dage aan de opera teurs worden gesteld, hebben ten doel het publiek een technisch zo goed mogelijke filmvoorstelling te bieden en een zo groot mogelijke veiligheid voor publiek en personeel te waarborgen. Om dit te be reiken is het noodza kelijk, dat de films be nevens de apparatuur op deskundige wijze worden behandeld. En zo zijn wij dan weer op ons uitgangs punt, de filmbehan- deling, aangeland. In een volgende publica tie zullen wij de ver schillende regelmatig voorkomende oorza ken, die filmbescha- diging tot gevolg kunnen hebben, nog eens nader in be schouwing nemen en tevens de filmbehan- deling in het algemeen bespreken. Nieuwe Projectieschermen» Nu men speciaal in de Verenigde Staten van Noord-Amerika o.a, als middel ter neutralisering van de invloed der televisie zoekt naar wegen om de projectie van films op revolutionnaire wijze te verbeteren en daarvoor onder andere op drie dimensionaal gebied reeds ettelijke systemen uit gedacht, waaromtrent elders in dit Orgaan een bloemlezing voorkomt, menen wij ook nog eens de aandacht te moeten vestigen op het z.g. kader- loze projectiescherm. (Synchro-Screen), waar van reeds in het vorige Orgaan met een enkel woord melding werd gemaakt. De hierbij opgenomen foto geeft U een indruk van dit soort projectiedoek, dat volgens de in Amerika opgedane ervaringen het geprojecteerde beeld groter doet lijken en in vrij sterke mate de illusie van diepte geeft. Ook in Engeland, Frank rijk en België schijnen deze doeken reeds opgang te maken. Bij beschouwing van de foto zal men zich na tuurlijk onmiddellijk afvragen hoe het mogelijk is de beeldrand, die bij normale projectie door het zwarte kader wordt opgevangen, met het nieuwe doek onzichtbaar te maken. Te dezer zake verwijzen wij U naar de hieronder afgedrukte tekening. Door de schuine stand van de vlakken (C en B). waarop de beeldranden worden geprojecteerd zijn deze op een afstand van slechts enkele meters niet meer voor het publiek zichtbaar. Het onderhavige doek kan men niet direct een revolutionnair ontwerp noemen. Het is gemaakt naar aanleiding van een door deskundigen reeds lang geponeerde stelling, dat het voor het oog zeer Zo

Officieel Orgaan | 1953 | | pagina 29