meer dan één geluidsspoor op de filmband gebe zigd wordt, en inderdaad wordt thans bericht, dat CinemaScope hoopt aan het reeds bestaande ge luidsspoor nog drie andere toe te voegen. Men zal dus ten minste vier luidsprekers moeten bezigen. Twentieth Century Fox heeft met Professor Chrétien een overeenkomst gesloten voor de duur van tien jaar waarbij zij de wereld productierechten voor de lenzen van het systeem heeft verworven, uitgezonderd voor Frankrijk en de Franse Unie, waar de lenzen uitsluitend door Professor Chrétien vervaardigd worden. Fox heeft tevens de distributierechten van dit systeem voor de gehele wereld, Frankrijk en de Franse Unie inbegrepen. Als haar eerste productie volgens het nieuwe procédé heeft zij ,,The Robe" aangekondigd, een kleurenfilm, welke door elf andere kleurenfilms zal worden gevolgd. Verder heeft zij het groot scheepse plan gepubliceerd om nog voor het ein de van het jaar een 5000 theaters in sleutelposi ties van aanvullende installaties te voorzien en heeft verklaard haar systeem ter beschikking van- iedere filmmaatschappij in de Verenigde Staten te zullen stellen en ook aan producenten in andere landen. Voorzover bekend heeft tot nu toe alleen Metro-Goldwyn-Mayer het voornemen te kennen gegeven om films volgens dit procédé te vervaar digen, maar is blijkbaar nog niet tot een definitie ve beslissing gekomen. Volgens berichten zou de inrichting van een bioscoop voor het CinemaScope-systeem een be drag van 5000 tot 25000 vergen naar gelang van de grootte van het theater. Er is niets met zekerheid bekend over de voor waarden waarop Fox het lenzensysteem, het pro jectiescherm resp. de te bezigen stereofonische apparaturen ter beschikking zal stellen. Volledigheidshalve moeten wij er op wijzen dat wij onder de vele berichten, welke wij tot dus verre uit het buitenland ontvangen hebben, geen enkel ooggetuigeverslag van een demonstratie met het CinemaScope-systeem in zijn huidige vorm hebben aangetroffen op grond waarvan men de bevestiging zou hebben kunnen verkrijgen, dat CinemaScope een zelfde indruk op de toeschou wers maakt als Cinerama, zonder de op het ogen blik aan dit systeem verbonden hinderlijke ge breken te vertonen. In dit verband willen wij nog vermelden, dat Variety op 3 Februari j.1. uit Hollywood berichtte, dat de projectorlens. waarmede Fox aldaar demonstraties heeft gege ven, voor correctie naar Frankrijk was terugge stuurd. Andere panorama-systemen Behalve vorenvermelde panorama-systemen zijn er nog andere bekend, die op het ogenblik niet op de voorgrond treden of in een waas van ge heimzinnigheid worden gehuld om voor het voet licht te worden gebracht zodra zij rijp worden geacht voor commercialisering. In dit verband moge er aan herinnerd worden, dat het systeem, dat bekend is onder de naam „Anamorphoscope", reeds in 1930 door de En gelsman Dr. Newcomer, die een speciale studie had gemaakt van geometrische optiek, in het Hollywood Theater op Broadway is gedemon streerd, waar het (in letterlijke en figuurlijke zin) een diepe indruk maakte. Dr. Newcomer heeft deze uitvinding ongeveer langs dezelfde lijnen ont wikkeld als Professor Chrétien, maar heeft er te recht op gewezen dat het principe bekend als r,anamorphosis" geen Franse uitvinding is maar ontwikkeld werd door de specialist Paul Rudolph van de Zeiss Werke in Jena. Rudolph, die reeds in 1898 een Brits octrooi op ,,anamorphosis" ver kreeg, kon dit principe ontwikkelen, niet alleen door zijn kennis van, de optiek maar ook doordat hij de beschikking had over nieuwe, door Zeiss geïntroduceerde, methoden om geometrische en chromatische aberraties te corrigeren. Niemand behoeft er zich dus over te verwon deren indien gewag wordt gemaakt van systemen, die min of meer het principe volgen dat door CinemaScope wordt toegepast. Het ligt voor de hand dat men ijverig gezocht heeft naar mogelijkheden om aan gewone, twee dimensionale films tegenwoordig kortweg flats" genoemd in tegenstelling tot ,,dupies" bij haar projectie een illusie van diepte te geven. Inzonderheid heeft men hierbij op het oog films van een bepaald karakter, welke wel eens als „kijkspelen" worden aange duid. Zo is al enige malen bericht dat Paramount en Warner Bros. zouden wedijveren in het ont wikkelen van een nieuw optisch systeem, dat aan gewone films een ,,Cinerama-like illusion" heet te geven. Paramounts experimenten met een sy steem, waarover een strikte geheimhouding wordt bewaard, zouden zover gevorderd zijn, dat men binnen twee maanden met zekerheid weet of het practisch uitvoerbaar is. Warner Bros. zou een procédé hebben (in enkele berichten Violascope" genoemd) waarbij eveneens van een cycloramisch scherm en van een speciale ,,breedtelens" gebruik zou worden gemaakt. Evenwel zouden de geluids sporen van de oude films opnieuw moeten worden nagesynchroniseerd om een stereofonisch effect mogelijk te maken. Een en ander belet beide maatschappijen echter niet om zich gelijktijdig voor andere systemen, onder meer de echte stereoscopische, te interes seren.

Officieel Orgaan | 1953 | | pagina 7