10 Universals systeem kan dus met recht een Ma- nusje-van-alles worden genoemd. Het heeft bo vendien het voordeel, dat het goedkoop is. Universal zal, volgens berichten in de vak pers, al haar nieuwe films opnemen met het oog op een stereofonische geluidsweergave, maar zal haar tevens in gewone versies blijven uitbrengen. Metro's „new look'' Volgens een bericht van Loew's International Corporation heeft Metro op 3 April in het Forum Theater te Luik eveneens een systeem gelanceerd om gewone films panoramisch te vertonen. Ook hier wordt een breedtelens gebezigd en een pro jectiedoek van 9,6 bij 5,4 meter; de verhouding tussen breedte en hoogte is dus 1,75 1. Bij het conventionele standaardscherm is deze verhou ding 1,33 1. Arthur M. Loew, president van Loew's Inter national Corporation heeft medegedeeld dat dit systeem ook in andere bioscopen van M.G.M. International Theatres zal worden geïnstalleerd. Hij verzekerde voorts, dat ook in de toekomst conventionele copieën van nieuwe films zullen worden gedistribueerd, zodat de exploitanten zich niet bezorgd behoeven te maken. Naar zijn me ning bestond er geen reden tot ongerustheid over de vele, bijna dagelijks gerapporteerde, systemen tot verbetering van projectie en geluid. ,.De hui dige verwarring", zo besloot hij zijn verklaring, ,7is waarschijnlijk minder dan de verwarring, waarmede de invoering van het geluid gepaard ging-" Vitascope C o 1 u m b i a heeft een camera ontwikkeld, die zowel gebruikt kan worden voor het opnemen van conventionele en van stereoscopische films als voor het opnemen van panoramische films en een combinatie van beide laatstgenoemde systemen. Deze camera zou in feite een combi natie van twee camera's zijn. Columbia zou zich bereid hebben verklaard blauwdrukken van deze inventie aan het gehele productiebedrijf ter be schikking te stellen. Bovendien zou deze maatschappij zich met be trekking tot de panoramische film verklaard hebben voor een beeldverhouding 1,85 1, dat wil dus zeggen dezelfde verhouding als waarin Uni versal conventionele films door middel van haar breedtelens projecteert. Columbia's procédé, dat bekend staat onder de naam Vitascope, maakt eveneens gebruik van een nieuw stereofonisch systeem, dat zij bij al haar nieuwe producties zal gaan toepassen. Vistarama Carl Dudley, president van de Dudley Pictures Corporation, een maatschappij welke zich toelegt op de vervaardiging van instructie- en bedrijfs films, heeft de Vistarama Corporation opgericht om panoramische films voor theater exploitatie en voor industriële doeleinden te pro duceren. Men bericht dat dit systeem ,,te vergelijken is met CinemaScope" in zoverre het een anamor- phoscope-type camera en projectielenzensysteem bezigt alsmede een projectiedoek, dat dezelfde verhoudingen heeft als dat van CinemaScope. STEREOSCOPISCHE SYSTEMEN Ook op het gebied van de stereoscopische sy stemen, die polarisatiefilters en brillen met gepola riseerde glazen bezigen, is een streven waar te nemen naar vereenvoudiging. Zoals reeds in het Maart-nummer van dit Or gaan is uiteengezet werken T r i-O p t i c o n. Stère o-C in e, Natural Vision en der gelijke met twee films, die tegelijk worden op genomen en door middel van twee aaneengekop- pelde projectoren worden vertoond. Dit betekent in elk geval dubbele copiekosten en misschien bij premièretheaters ook een dubbel aantal projecto ren, hoewel men dit laatste wil voorkomen door het gebruik van aanzienlijk grotere spoelen. Er zijn thans enige stereoscopische procédés aangekondigd of gedemonstreerd, die bij het op nemen en het projecteren slechts gebruik maken van één film, wat uiteraard een aanzienlijke be sparing oplevert. Zeiss Ikon Sedert begin Maart demonstreert Zeiss Ikon haar stereoscopische systeem, waarbij twee beeldjes verticaal op één normaalfilm worden gebracht. Beide beeldjes worden via een omkeer- optiek geprojecteerd. Men maakt zowel bij het opnemen als bij de projectie gebruik van standaardapparatuur voorzien van een voorzet- objectief. Een nadeel van dit procédé is het grote licht- verlies, zodat het stroomverbruik twee- tot drie maal zo groot wordt. Wegens het kleine beeld formaat moet dit vergeleken met een normaalfilm practisch dubbel vergroot worden. Er zijn daar om andere objectieven nodig. In verband met deze bezwaren zal dit systeem voorlopig alleen voor middelgrote en kleine bio scopen kunnen worden gebruikt. Nieuw Brits systeem Christine Bruce Productions, Londen, heeft de werelddistributierechten verworven van het in het vorige nummer van dit Orgaan, vermelde systeem van Leslie Dudley, dat inmiddels is gedemonstreerd aan de Britse vakpers. Er wordt reeds een serie actualiteiten volgens dit systeem opgenomen. Uit de berichten kan worden opgemaakt, dat het hier gaat om een procédé, dat analoog is aan dat van Zeiss Ikon. Men gebruikt één filmband,

Officieel Orgaan | 1953 | | pagina 11