terloops reeds de televisie gereleveerd, evenzeer als bepaalde sociaal-economische aspecten. Spr.'zou nog kunnen wijzen op auteursrechtelijke kwesties, zoals onder meer het muziekauteursrecht en de daarmede verband houdende tarivering, op de vorming van een pensioenfonds enz. Te ver zou het spreker ook voeren hier in te gaan op een geheel nieuw technisch aspect, waarmede wij plotseling geconfronteerd zijn, in de panoramische en stereocopische film. Wij zagen ons genood zaakt op de kortst mogelijke termijn in de breed ste zin voorlichting te geven aan de leden op dit terrein en spreker gelooft dat men daarin geslaagd is. Het Hoofdbestuur heeft van de jongste ontwikkeling studie gemaakt en als gevolg daarvan onderkend, dat de nieuwe ontwikkeling nog pas in een eerste stadium is en het volgen er van hoewel noodzakelijk met de grootste voorzichtigheid dient te geschieden, willen wij niet in hetzelfde avontuur gestort wor den dat wij hebben beleefd met de komst van de geluidsfilm en waarvan de financiële nadelen nog jaren door onze bedrijfsgenoten gevoeld zijn. De vraagstukken die spr. in het bijzonder nog zou willen belichten zijn die van de filmproductie, de vestiging en de stimulering van de filmbelangstel- ling. Bij herhaling hebben wij betoogd, dat een Nederlandse filmproductie voor ons bedrijf nodig is als brood. De belangstelling die wij daarvoor aan de dag hebben gelegd, komt niet uitsluitend voort uit cultu rele overwegin gen. Deze pro ductie is essen tieel voor onze bedrijfseconomie. Bij een test van een groot aan tal personen is gebleken, hoe ontzaglijk veel van de film voor ons publiek ver loren gaat als gevolg bijvoor beeld van de noodzakelijke le zing van titels in verband met de buitenlandse dia loog. De titelle- zing op haar beurt doet me nig detail van de film verloren gaan, zodat de belangstelling van het publiek bepaald wordt door totaalimpressies en het mogelijk is, dat films welke elders van grote betekenis zijn hier niet kunnen slagen omdat het idioom hiervan de ge middelde kijker, visueel zowel als auditief, ont gaat. Een gemiddelde Nederlandse film, ook al is haar succes slechts matig, betekent in de bioscoopre cette nog altijd evenveel en soms aanzienlijk meer dan menige grote buitenlandse film. Zij houdt voor onze bedrijven een economische betekenis in, welke wij voortdurend ver onderschatten, afgezien uiteraard van de werkgelegenheid die zij schept, afgezien ook van de betekenis die daardoor voor ons bedrijf verkregen wordt als onderdeel in het nationaal-economisch bestel. De groei van de film productie doet de betekenis van ons bedrijf aanzienlijk toenemen, brengt ons dichter bij het Nederlandse publiek, verhoogt dus de populariteit van, ons bedrijf. Zij is van onschatbare betekenis voor het gehele Ne derlandse film- en bioscoopwezen in de naaste toekomst. Haar totstandkoming dringt temeer nu de televisie met de technische middelen die haar ter beschikking staan, het publiek zou kunnen be reiken in Nederlandse zin en zowel auditief als Dg Bestuurstafel tijdens de jaarvergadering. V.l.n.r. de lieren C. S. Roem, L. Groen en W. K. G. van Royen. leden van hel Hoofdbestuurde Bondsdirecteur, de heer G. Bosman: de Bondsvoorzitter, de heer M. P. M. Vermin; de heren Joh. Mie- dema. R. Uges Jr., M. Desmet en L. L. Lioni, leden van het Hoofdbestuur.

Officieel Orgaan | 1953 | | pagina 12