afgeronde en welgeordende wereld, die wei nig organisaties kennen, die men op hetzelfde ter rein in, het bui tenland moeilijk vindt en die ve len ons benijden. Een wereldje, dat met voor uitziende blik dit jaar 35 jaar ge leden in beginsel geschapen is; dat in grote trekken voor de oorlog in ontwikkeling was en zich na de oorlog hier en daar ande re vormgeving heeft aange meten, maar in wezen hetzelfde bolwerk is gebleven van het gezamenlijk bedrijfsbelang. Op 11 Februari van dit jaar was het 35 jaar geleden dat het werk begon met kleine mensen, vechtend voor hun bestaan. Dit jaar dus het ze vende lustrum. Wie onzer heeft er maar aan ge dacht? Wie onzer heeft de behoefte gevoeld tot viering of herdenking? Dat is tekenend! Er is een verworvenheid, men vindt dat het be staan der organisatie vanzelf spreekt en men vindt dat men zich beperken moet tot critiek, vaker on gemotiveerd dan gemotiveerd, vaker ontspruitend aan gebrek aan karakter en innerlijk evenwicht dan aan eerlijkheid en behoorlijkheid, vaker door gebrek aan kennis dan door een behoorlijke ken nis van zaken. Men slaat zich op de borst en zegt: ik heb het toch zus of zo maar knap gedaan. Men vergeet echter de kleinigheid, dat wat men oo*k ondernomen moge hebben, met eigen of ander mans geld, men daarbij profijt heeft getrokken, althans heeft kunnen trekken van de voorwaar den en omstandigheden die een tweetal generaties in ons bedrijf in het gezamenlijk belang geschapen hebben en die met toenemende zorgen door de bestuurders en functionarissen van thans moeten worden behouden, verdedigd en zo nodig ver beterd. Spr. zou diezelfde mijnheer wel eens wil len zien zonder onze organisatorische samen leving. Wanneer nu velen onder ons weinig begrip hebben voor wat ons bedrijf in zijn organisatie Aan de Europese première van de film „Plymouth Adventure Dageraad der Vrijheid") op 10 ]uli j. I. in het City Theater te Amsterdam werd bijzondere luister verleend door de aanwe zigheid van Hare Majesteit de Koningin. Hare Majesteit hij het betreden van de hal van het City Theater nadat haar door mevrouw Wilton-Borla (links) bloemen zijn aangeboden. bezit of zich de betekenis er van amper realiseren, omdat men nu eenmaal aan situaties van langere duur gewend raakt, hoe zou men dan mogen ver langen dat zij de koers kennen waarin gestuurd moet worden om de klippen van de na-oorlogse samenleving te ontwijken, om het schip van ons gezamenlijk belang tussen de scylla en de charib- dis van het complex van staatsbemoeiing enerzijds en ongewenste belangstelling van onderscheidene groepen anderzijds naar het zelf gekozen doel te loodsen? In wezen is onze organisatie behoudens en kele uitzonderingen dezelfde als die van voor de bezetting. De omstandigheden, waaronder ze functionneren moet, zijn echter op bijna revolu- tionnaire wijze veranderd. De tijden zijn voorbij, waarin men de staat zag als een verzameling van individuen zonder meer en waarin de wetgever zich tevreden stelde met een regeling van de trias politica, aangevuld met regelingen ter bescherming van het individu. De ontwikkeling van het maatschappelijk leven heeft, ongeacht de politieke opvattingen, de wetgever aanzienlijk meer aandacht doen schenken aan het maatschappelijk leven en heeft geleid tot een ordening van de natie zelve. Hierbij legt de po litieke macht het accent ofwel in de richting van

Officieel Orgaan | 1953 | | pagina 8