16 „Onze bedrijven mag men echter niet uitsluitend economisch zien. Per slot van rekening zijn onze be drijven mede verantwoordelijk voor de geestelijke ge steltenis der massa en al betekent het woord bioscoop het zien van het leven, niet iedere levensuiting der mensen is voor publiciteit vatbaar en men haalt het bedrijf neer, indien men speculeert in film en reclame op de lagere instincten van het publiek. De Nederlandsche Bioscoop-Bond heeft hierin een taak en zal waakzaam toezien, maar ook Gij, leden, hebt ieder voor U de plicht mede te werken aan de verbreiding der bioscopie in goede banen. Gij hebt nog vele vooroordelen te overwinnen en dit kunt Gij bereiken door Uw bedrijven waardig te leiden. Grote contingenten staan nog afwijzend tegenover de cinema en de Engelse kroningsfilm heeft duidelijk gedemon streerd, dat er velen zijn, die de regelmatige weg naar onze bedrijven niet gevonden hebben". (M. P. M. Vermin, Voorzitter van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, openings rede jaarvergadering 1953). lliimiiiiiiiiijijjj11111111i11111111i111r11111111t tabel gegeven getallen, kan de installatie als be vredigend gericht worden beschouwd. De tabel geeft acht verschillende combinaties4) aan. waarbij gebruik wordt gemaakt van popu laire kolentrims.3) Men kan het totale lichtver- mogen in lumen bij tussenliggende werkomstan digheden bepalen door middel van vergelijking. Als men een vergelijking maakt is soms een correctie vereist ten einde rekening te houden met lenzen met verschilllende opening of met gedelfi- neerde5) lenzen. De in de tabel gegeven lenzen hebben een maximum opening;6) F 2,8 lenzen la ten slechts de helft van het licht door van, een F 1,9 lens en F 3,5 lenzen Ya van een F 1.9 lens. Indien daarom de lenzen een smallere opening heb ben dan een F 1,9 lens, moet het gemeten totale aantal lumen dienovereenkomstig verhoogd wor den. Gedelfineerde lenzen laten 20 meer licht door dan niet-gedelfin.eerde; de TT en H Ultralux lenzen zijn niet gedelfineerd. Indien men dus een vergelijking wil maken, behoort men met uitzon dering van kolom 8 het totale aantal lumen, dat in de tabel gegeven is, met 25 te verhogen als de projectielenzen gedelfineerd zijn. Indien het in lumen gemeten lichtvermogen in een bioscoop 80 of meer is dan. het in de tabel aangegeven gunstigste lichtvermogen, kan het op tisch systeem als bevredigend worden beschouwd; zo niet, dan werkt het systeem zonder voldoende rendement en behoort men de oorzaak daarvan op te sporen. Dit is vakwerk, waartoe de doorsnee operateur niet in staat is. Dientengevolge zou het raadzaam zijn een technisch deskundige te raad plegen. Indien de operateur echter zelf een onderzoek zou willen instellen, behoort hij het volgende te controleren: 1. Er behoort geen obstakel te zijn tussen hef spiegeloppervlak, de rand van het beeldvenster en het verzamelpunt van de lichtbundel op de lens. 2. Als de spiegel zich in de juiste positie bevindt, behoort zijn middellijn niet minder te zijn dan de basis van de kegel, welke gevormd wordt door de invalshoek van de lens, dat wil zeggen dat de middellijn van de spiegel behoort te passen bij de brandpuntsafstand van de lens. 3. Als de vlinder met normale snelheid draait, behoort hij niet meer dan 50 van het licht tegen te houden. 4. De spiegel, de krater, het beeldvenster en de lens, moeten op een gemeenschappelijke aslijn ge richt zijn en de krater en de vlamboog behoren zich in de juiste positie te bevinden met betrek king tot de brandpunten van de spiegel. 5. Cabinevensters behoren van, goede kwaliteit te zijn en mogen niet meer dan 8 c/c van de ter beschikking komende hoeveelheid licht absorbe ren. Glas van mindere kwaliteit absorbeert tot 20 toe. De projectielens behoort gecontroleerd te worden op toestand, zuiverheid en mogelijke kras sen op haar oppervlak. Aangezien men enige ja ren geleden de fabricatie van lenzen met variabele brandpunten heeft gestaakt, zullen in de meeste gevallen voor grotere projectiedoeken nieuwe lenzen nodig zijn,. Projectiedoeken Ten einde de helderheid te vergroten, gebruikt men voor grote projectiedoeken aluminium scher men. Waar voldoende licht beschikbaar is kunnen in enkele gevallen nog steeds matwitte projectie schermen gebruikt worden. Matwitte oppervlak ken zijn diffuse reflectoren, dat wil zeggen dat zij het licht gelijkelijk (of bijna gelijkelijk) in alle richtingen weerkaatsen. Gemetalliseerde opper vlakken zijn minder diffuus en meer spiegelend. Zodoende wordt meer licht weerspiegeld in een richting loodrecht op het oppervlak dan onder een andere hoek. Sommige fabrikanten van aluminium projectiedoeken beweren dat het reflectievermo gen met 200 tot 250 procent toeneemt vergeleken met een normaal matwit oppervlak. Sommige monsters, die gecontroleerd werden, toonden echter aan, dat het reflectievermogen onder nor male condities van projectie- en gezichtshoek tus sen 150 en 17'5 procent is. Wegens de mindere diffuse aard van het meta len oppervlak moeten deze projectiedoeken gebo gen zijn, teneinde een onaangenaam, lichtverlies aan de zijden bij het gadeslaan vanuit de zitplaat- IM 1111J E11JIJ1 M1111111M1111i 1MI 11 i 1111 j 111111111111111 i 111111111111 i i i r 11 r 111 MlllllllllllllllllllllllllllllltlMIIUIIIIIIIIIIIIIIMMMIM IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIMIIIIHHMIIMIIIIMIIIIIIIIIIII

Officieel Orgaan | 1953 | | pagina 17