27 eerste gedeelte van het operateursexamen hebben afgelegd. In dergelijke gevallen kan n.1. moeilijk worden beoordeeld of de houder van zulk een boekje indien hij voor het examen slaagt, in aan merking komt voor het diploma A of het di ploma B. Het vorenstaande betekent echter niet, dat het bijhouden van de staat van dienst voor andere dan bovenbedoelde categorie van operateurs niet belangrijk zou zijn. Het werkboekje vormt im mers voor de houder een soort doorlopend ge tuigschrift, en het is daarom van belang, dat uit het boekje blijkt, waar, in welke functie en hoe lang de betrokkene in het bedrijf werkzaam is geweest. Ook op de invulling van de functie vestigen wij nogmaals speciaal de aandacht, omdat nogal eens blijkt, dat hetgeen in de staat van dienst is ver meld niet correspondeert met de in de loonadmi nistratie voorkomende functie van de betreffende operateur. Bij eventuele controle door de looncontröle- dienst van het Ministerie van, Sociale Zaken, welk lichaam toezicht uitoefent op de naleving van de loonregeling, kunnen hierdoor moeilijk heden ontstaan. Namens het Bestuur van bovengenoemde Stich ting doen wij derhalve nogmaals een dringend beroep op de leden om aan de regelmatige en zorgvuldige invulling der werkboekjes steeds de nodige aandacht te besteden. Operateursexamen 1953 Voor het operateursexamen 1953, waarvan het schriftelijk gedeelte dit jaar op 30 Juni en 1 Juli en het mondeling,dat gecombineerd was met het examen ter verkrijging van het practijkcertificaat, op 25, 26 en 27 Augustus werd afgenomen, heb ben zich in totaal 131 candidaten aangemeld. Hiervan deden 91 examen ter verkrijging van het diploma A of B en 40 legden het examen af ter verkrijging van het practijkcertificaat. Van bovengenoemde aantallen candidaten be haalden er 9 het diploma-B, 26 het diploma-A en eveneens 26 het practijkcertificaat. Bovendien werd aan 28 candidaten tot aan het volgend examen, dat in Juli en Augustus 1954 zal plaats vinden, dispensatie verleend van de verplichting om het operateursdiploma te bezitten nadat zij met succes examen hadden gedaan, in de vakken practijk en brandveiligheidsvoorschriften. Afgewezen werden tenslotte 25 candidaten voor het normale examen en 11 candidaten voor het examen ter verkrijging van het practijkcertificaat. Zes candidaten verschenen niet op het examen. De namen van de candidaten die dit jaar in, het bezit van een der diploma's kwamen, zijn elders in dit nummer gepubliceerd. Hoewel dus de totale uitslag van dit examen op het eerste gezicht niet onbevredigend lijkt, moet toch worden vermeld, dat het teleurstellend is dat ondanks het feit, dat de examinandi in de gelegenheid worden gesteld het examen in ge deelten af te leggen en zich daardoor als het ware op bepaalde vakken te specialiseren, velen van hen in de desbetreffende vakken geen voldoende cijfers wisten te behalen. De examencommissie is van oordeel dat dit moet worden toegeschreven aan, het feit, dat vele operateurs nog steeds te weinig belangstelling hebben voor hun vak en wat daarmede samen hangt. Zij getroosten zich niet de moeite om zich bijvoorbeeld door een serieuze bestudering van de operateurscursus of anderszins ernstig op het examen voor te bereiden en komen daardoor dik wijls volkomen onbeslagen op het ijs. Het is verwonderlijk te moeten constateren, dat dit verschijnsel zich in het bijzonder voordoet bij operateurs, die reeds jarenlang in, het bedrijf werkzaam zijn en niet bij de nieuwere krachten. Bij deze laatste categorie was het ook dit jaar weer zo, dat zelfs indien in alle vakken tegelijk examen werd gedaan, zij in de meeste gevallen met behoorlijke cijfers slaagden. In het algemeen gesproken kan het verschil in leeftijd hier ge voegelijk buiten beschouwing blijven; veeleer is er sprake van een verschil in wilskracht. De examencommissie heeft zich dan ook afge vraagd of het onder deze omstandigheden nut heeft de mogelijkheid om het examen in gedeelten af te leggen te handhaven. Er zijn aan deze split sing n.1. vele organisatorische bezwaren verbon den en tot dusverre weegt het resultaat, dat daar mede is bereikt niet op tegen het meerdere werk- dat hierdoor aan de organisaties van het examen is verbonden. Met het oog op het vorenstaande komt het ons gewenst voor op deze plaats nogmaals een beroep te doen op de werkgevers, om erop toe te zien, dat hun operateurs, die aan een der schriftelijke cursussen deelnemen, dit met de nodige ernst doen, omdat een oppervlakkige bestudering van de lessen niet het minste nut heeft en slechts tijd en geldverspilling betekent. Tenslotte zij nog vermeld, dat dit jaar door 24 examinatoren en gecommitteerden aan de examens werd medegewerkt en dat het gehele examen dank zij hun deskundigheid zonder haperingen is verlopen. Een woord van dank aan hen is dan ook zeker op zijn plaats, hetgeen eveneens geldt ten opzichte van de directies van het Alhambra Theater, City Theater en Flora Theater te Am sterdam, die voor het afnemen van de practische examens welwillend de cabines van deze biosco pen ter beschikking stelden.

Officieel Orgaan | 1953 | | pagina 28