24 De vergroting respectievelijk verkleining van het beeldformaat, dat wil dus zeggen van het be lichte gedeelte van het projectiedoek, is in grote lijnen op de volgende manier opgelost. Op een raamwerk is een normaal projectiedoek van de maximaal bereikbare beeldgrootte gemon teerd, welk doek met een speciaal soort fluweel aan de horizontale en verticale zijden is afgedekt Deze fluweelafdekking is nu beweegbaar gemon teerd en staat langs electrische weg in verbinding met het objectief. Wordt de brandpuntsafstand van het objectief verkleind of vergroot, dan bewe gen de afdekkingen van het projectiedoek auto matisch mede. Deze bewegingen worden geleid door een z.g. stuurband, die bestaat uit een willekeurig stuk 35 mm film. De stuurband loopt met een snelheid van 1/48 der normale projectiesnelheid door een regel- apparaat, waaraan het objectief electrisch is ge koppeld. In deze stuurband kunnen met behulp van een speciaal apparaatje ponsgaatjes worden aangebracht welke het objectief en dus ook de doekafdekking doen reageren. Wil men dus een of meer scènes uit een film vergroot projecteren, dan worden in de correspon derende gedeelten van de stuurband ponsgaatjes gemaakt. Aangezien de stuurband, zij het met ver traagde snelheid, synchroon met de film meeloopt, wordt op de gewenste momenten de brandpunts afstand van het objectief verkleind respectievelijk vergroot en schuiven de afdekranden van het pro jectiedoek open respectievelijk dicht. Tegelijker tijd treedt dan het diafragma in werking. Het is met behulp van deze appartuur eveneens mogelijk alleen de hoogte of alleen de breedte van het geprojecteerde beeld te vergroten respectieve lijk te verkleinen. Ook dit wordt bewerkstelligd door het aanbrengen van ponsgaatjes in de stuur band. De speciale fluweelafdekking zorgt ervoor, dat de gedeelten van het beeld, die over de randen van het doek vallen, onzichtbaar worden voor het pu bliek, waardoor het meeste geschikte projectiefor maat bereikt kan worden. Het is hierdoor niet noodzakelijk bij het projec teren van een gewijzigd beeldformaat de projector uit te rusten met andere beeldmaskers. Een nieuw optisch systeem Naar wij vernemen is door een vooraan staande onderneming op het gebied van de Ne derlandse optische industrie een nieuw optisch systeem ontwikkeld, waardoor het mogelijk zal zijn Hlms, opgenomen volgeus het CïnemaScope-pro- cédé te projecteren zonder daarvoor de zoge naamde anamorphische lenzen nodig te hebben. Het schijnt dat dit nieuwe systeem verschillende voordelen bij de projectie biedt en bovendien min der kostbaar is. Wij hopen in de volgende aflevering van dit Orgaan over deze nieuwe vinding nadere bijzon derheden te publiceren. DEPONERING FILMTITELS Aangezien de inschrijving van filmtitels in het Naamregister slechts af en toe bezwaren ontmoet, wordt de aanbieding van nieuwe filmnamen door velen blijkbaar beschouwd als een administratieve aangelegenheid van ondergeschikt belang. Van daar, dat de desbetreffende titelformulieren meer malen veel te laat worden ingezonden, en wel als de betrokken films op het punt staan in roulatie te gaan, respectievelijk reeds in omloop zijn. Ook komt het weleens voor, dat, indien na tele fonische informatie bij de afdeling titelregistratie van het Bondsbureau blijkt, dat een nieuwe titel nog niet is ingeschreven, zulks verkeerdelijk wordt opgevat als een vrijbrief voor het gebruik daarvan, weshalve soms titelvervaardigingsopdrachten worden gegeven, voordat publicatie is geschied en de termijn voor het eventueel indienen van bezwa ren is verstreken. Daar hiervoor enige malen moeilijkheden zijn ontstaan toen tegen de inschrijving van nieuwe ti tels werd geprotesteerd op grond van gelijkenis met de reeds ingeschreven, en derhalve bescherm de filmnamen, dringen wij er bij de leden-filmver- huurders met klem op aan de naam waaronder elke film, waarvan zij het auteursrecht bezitten, in Nederland zal worden uitgebracht, tijdig ter in schrijving in genoemd register aan te bieden en al vorens die naam te gebruiken de bevestiging van inschrijving van het Bondsbureau af te wachten. Doen zij dit immers niet, dan lopen zij het risico, dat betitelde copieën, filmreclame, enz. moeten worden veranderd, afgezien nog van verdere scha de door noodzakelijke verschuiving van verto- ningsdata en gepleegde inbreuk op bestaande rechten.

Officieel Orgaan | 1954 | | pagina 25