15 systeem bij haar toekomstige productie te zullen gebruiken. Het Perspecta sound-systeem is gebaseerd op optische geluidsaftasting, zulks in tegenstelling tot de magnetische aftasting die bij het pseudo-stereo- phonische CinemaScope-geluid wordt gebruikt. Ten einde dit te bereiken is in het normale standaard geluidsspoor een laag frequent signaal ondergebracht, dat bij aftasting op een gewone projectie-installatie met een standaard soundbox niet hoorbaar is. Om dit signaal hoorbaar te maken wordt achter de soundbox den hulpapparaat geplaatst, genaamd Integrator. Deze Integrator is in staat ge noemd extra signaal over een drietal achter het doek op te stellen luidsprekers te verdelen en wel zodanig, dat eveneens een pseudo-stereophonische weergave wordt verkreoen. Teneinde dit te be werkstelligen is voor iedere luidspreker een afzon derlijke versterker nodig. Wij publiceren op pag. 16 enige schetsen, waar uit het verschil blijkt tussen het geluid, dat met het CinemaScope-systeem wordt verkregen, het Perpecta sound-systeem en het normale optische geluidssysteem. Op pag. 12 drukken wij een foto af van de bovenzijde van de zogenaamde In tegrator. Hierin vallen duidelijk de drie onderdelen te onderscheiden, welke dienen voor de besturing van de drie luidsprekers. Het speciale geluidsspoor werkt langs electro- nische weg zodanig, dat wanneer bijvoorbeeld een acteur zich van links naar rechts over het doek beweegt, men eerst zijn stem hoort via het kanaal, dat de linker luidspreker dirigeert, daarna gaat het geluid geleidelijk over van de linker naar de middelste luidspreker en vervolgens geleidelijk van de middelste naar de rechter luidspreker. Men krijgt dus in dit geval eèn vloeiende verplaatsing van het geluid van links naar rechts. Bevindt de acteur zich namelijk op het doek tussen de linker en midden-luidspreker dan werken beide, waar door het geluid niet al naar gelang de verplaatsing van de speler eerst af en daarna weer toeneemt, maar constant blijft waar dit noodzakelijk is en met de handeling medeloopt. Dit alles wordt automatisch bewerkt door de Integrator, welke via het speciale spoor tevens de sterkte regelt, aangezien de hierboven bedoelde geluidsbeweging of elke andere beweging, welke men bij de productie heeft opgenomen, in het spe ciale geluidsspoor is vastgelegd. Het zou te ver voeren op deze plaats nader in te gaan op de tech nische details. Wel is het interessant te vermelden, dat, wan neer een der stuurkanalen van de Integrator defect zou geraken de gehele installatie automatisch De Vislavisioncamera in geopende toestand otn Ie laten zien, dal de filmhouder horizontaal in plaats van verticaal geplaatst is. wordt omgeschakeld op de middelste luidspreker. Bioscopen, die reeds met drievoudige verster kers voor pseudo-stereophonische geluidsweergave zijn uitgerust behoeven slechts over te gaan tot de aanschaffing van een Integrator, teneinde het Perspecta geluidssysteem te kunnen toepassen. De bioscopen met een enkelvoudige geluidsinstallatie kunnen desgewenst twee luidsprekersystemen en twee versterkers doen bijplaatsen. Naar wij vernemen bedraagt de prijs van een Integrator in Amerika circa 800,(ƒ3.030, Zoals reeds gezegd biedt dit nieuwe geluidssy steem het belangrijke voordeel, dat de copieën ook normaal kunnen worden vertoond. Men kan bij voorbeeld zonder bezwaar op dezelfde spoel een journaal monteren met daarachter een hoofdfilm voorzien van het Perspecta geluidssysteem. Het geluid van het journaal zal dan alleien over de mid den-luidspreker worden weergegeven en bij het begin van de hoofdfilm treden ook de andere luid sprekers in bedrijf. Uit een der buitenlandse vakbladen vernemen wij, dat de mogelijkheid bestaat, dat onder andere Philips in Eindhoven de Integrators in licentie zal gaan vervaardigen.

Officieel Orgaan | 1954 | | pagina 15