8 Een overzicht van een deel der honderden aanwezigen op de algemene ledenvergadering van de Bond tijdens de lunch. sterke Russische beer is de evenknie geworden van Amerika, dat er de export van kunsttanden aan heeft gegeven en grimmig Rusland de wereld- hegomonie betwist. Doch wij zijn en blijven de kinderen of de kleinkinderen van de naïeve gene ratie der eerste auto's, gramofoons, films en vlieg tuigen, aanvankelijk slechts kostbaar speelgoed in de herfsttij van de ,,prospérité bourgeoise". De vraag of de overgang tot de huidige tech nocratie vooruitgang of verbetering betekent, kan zeer verschillend worden beantwoord. Ik voor mij wil mij aan de zijde scharen van hen die hebben betoogd dat evolutie weinig of niets met voor- of achteruitgang uitstaande heeft, een begrip is van een geheel verschillende categorie. Prof. Christopher Dawson schrijft in zijn werk Understanding Europe: ,,De invloed van de machine, de motor, het vliegtuig, het geweer, de cinema, de radio en van de gemechaniseerde industrie, heeft tijdens deze laatste twee eeuwen op de geest van de massa een dieper en rechtsreekser invloed uitgeoefend dan al de pogingen van de Westerse leiders en missiona rissen". Ook daarom heb ik als uitgangspunt van mijn causerie de wereldtentoonstelling te Parijs van het jaar 1900 beschreven, omdat daar voor de eerste maal die invloed zo duidelijk en algemeen naar voren kwam, zij het dan ook nog op onbewuste wijze ten aanzien van de gevolgen van de triomf der techniek. De techniek vertegenwoordigt een grote waarde, maar zij wordt schadelijk wanneer zij zich gaat aanzien voor cultuur, wanneer zij de pretentie heeft die te vervangen. André Siegfried zegt dat het kli maat van het mechanisme dat in de huidige samenleving domi neert, het klimaat is van de stan daardisatie en van de massa, maar niet meer dat van de geest. Dit alles vermoedde men in 1900 nog geenszins. Wanneer ik mij tot de film be paal, dan moet ik vaststellen dat zij de wereld heeft veroverd met een élan en in een omvang, zo als haar geestelijke vaders, die in de documentaires die zij brach ten slechts een soort prent-brief- kaarten zagen waarvoor de animo spoedig zou zijn ver dwenen, nooit hebben vermoed. In vijftig jaren heeft de film ons heel veel laten zien en zij schijnt nog vele verrassingen in haar schoot te hebben. Zij spreekt, zingt en maakt muziek, geeft kleur, reuk en diepte. Men bedenke echter dat vernieuwing meestal een terugslag mede brengt. De eerste sprekende fillms waren beslist de, mindere van de laatste stomme films. Men overdreef de toe passing van het geluid, evenals men zonder enige noodzaak bij de kleurenfilm zich aan kleuren effecten te buiten ging. De filmtechniek maakt 100.000 beelden per seconde mogelijk door toe passing van de micro-cinema en de ultra-cinema, waarvoor bijzondere apparaten zijn benodigd. De tele-cinema maakt het mogelijk filmvoorstellin gen via een bepaalde golflengte uit te zenden en is dus de bioscoopvoorstelling, die thuis wordt bezorgd. Zich te verdiepen in wat komen kan en wat komen zal, iets wat wij gelukkig toch niet weten, moge nog zo belangrijk zijn, ik wil Uw nachtrust niet verstoren met zwarte toekomstbeelden. U zijt hier bijeen om zich bezig te houden met de film zoals deze heden is, en de vraagstukken en moei lijkheden daaraan verbonden, zijn verre van op gelost. De evolutie van de film heeft vanzelfsprekend ook de Filmkeuring voor vele nieuwe en niet in de wet voorziene problemen gesteld. De vrijwel overal erkende noodzaak van een filmkeuring is het brengen van een hulde aan de explosieve krachten en aan de geweldige, wonderbaarlijke invloed, die van een kunst uitgaat, waarvan de betekenis en de waarde schier onbegrensde moge^ lijkheden bieden. Zij die nog een parallel maken tussen film en toneel vergeten dat de film veel verder reikt dan het toneel en veel sterker

Officieel Orgaan | 1954 | | pagina 9