10 „4/ slaan de slorlzeeën over hel dek, het werh gaat onafgebroken voort. Een beeld van de strijd van de mens tegen de elementen. Uil de film: „VIEREN MAAIV van Herman van der Horst. maximum verhouding voor iedere kleine zaak zal zijn en de producenten nemen het beeld zo op, dat het zelfs tot een kleinere verhouding namelijk 1,65 1 kan worden afgeschermd zonder dat daarbij belangrijke delen worden afgesneden. Om een film in die beeldverhouding te kunnen verto nen, behoeft de exploitant niet méér uitgaven te doen dan de aanschaffing van een voor zijn zaal geschikt projectiedoek en misschien nieuwe boog- lampen en gelijkrichters, als hij geen voldoende licht heeft. Geen verdere uitgave aan anamor- fische lenzen is vereist of verantwoord". Te groot Dr. Knopp wilde de exploitanten waarschuwen tegen het installeren van te grote projectiedoeken. Er zijn exploitanten, die zulke grote projectie schermen installeren, dat zij het publiek totaal overstelpen. Nogmaals terugkomende op Vista- Vision en de mening, dat het zijn gezichtshoek niet vergroot heeft wat betreft het opvoeren van het beeld ten einde CinemaScope te evenaren, zeide Dr. Knopp dat drie of vier jaar geleden de gebruikte standaardlens een uitvalshoek van der tig graden had, terwijl de standaard Leica lens, die in het huidige stadium voor VistaVision wordt gebruikt, een uitvalshoek van vijfenveertig gra den heeft, zodat men een 50% grotere uitvals hoek heeft. Dat doorstaat de vergelijking met de CinemaScope uitvalshoek van ongeveer zeventig graden." Dr. Knopp verklaarde dat optische deskundigen bezig zijn nieuwe lenzen voor VistaVision te ver vaardigen, welke een uitvalshoek van ongeveer zestig graden zouden hebben, en „naar mijn me ning is dit wel de maximale uitvalshoek, die een onvervormd beeld zal geven. Als men daar buiten gaat moet men vervorming aan de zijden van het beeld krijgen, nog afgezien van de vervorming door de anamorfische lens zelf." DOORZENDING FILMS Ondanks hetgeen reeds eerder in dit orgaan is gepubliceerd, komt het nog steeds voor, dat leden exploitanten in gebreke blijven films en reclame materiaal dat na vertoning aan het kantoor van het desbetreffende lid-filmverhuurder moet wor den geretourneerd, langer onder hun berusting houden dan noodzakelijk is. Aangezien hierdoor nodeloos stagnaties kunnen worden veroorzaakt, wijzen wij nogmaals op het geen in artikel 19 van de Bondsvoorwaarden met betrekking tot de doorzending van films en recla memateriaal is bepaald. Dit artikel luidt: .Wanneer niet anders is overeengekomen, is de huurder verplicht de filmrollen, gramo- foonplaten, reclame-materiaal e.d. per eerste gelegenheid na de laatste voorstel ling, waarvoor zij bestemd waren, door te zenden aan het adres of de adressen, welke hem door de verhuurder zijn opgegeven en, wanneer de huurder deze opgave niet tijdig heeft ontvangen, de verhuurder daarvan voor diens rekening tijdig telegrafisch kennis te geven. De, huurder is niet aansprakelijk voor niet prompte, te late of verkeerde aflevering door de vervoerder." Wij dringen er nogmaals op aan deze bepaling stipt na te leven, waardoor allerlei onaangenaam heden vermeden zullen worden.

Officieel Orgaan | 1954 | | pagina 11