IN een vergadering, welke op Woensdag 23 Juni te Harrogate des morgens vóór het elders in dit orgaan vermelde open forum gehouden werd, heeft het Hoofdbestuur van de C i n e- matograph Exhibitors' Associa- t i o n een technisch rapport inzake nieuwe ont wikkelingen aanvaard. Dit was het achtste rapport van dien aard, dat door de technische adviseur dezer organisatie, Dr. Leslie Knopp, werd uitge bracht. In aansluiting op mededelingen, welke kortge leden door de leidende Amerikaanse filmprodu centen werden gedaan in verband met de ver schillende systemen van geluidsweergave en van projectie, geeft dit rapport, dat wij hier onverkort laten volgen, een algemene samenvatting van de situatie aan het einde van Juni j.1. CinemaScope geluidssysteem ,,Dit systeem omvat het gebruik van magneti sche geluidsweergave door middel van vier spo ren en is door 20th Century-Fox gekozen voor alle toekomstige producties, alsmede door M.G.M, en Warner Bros. voor sommige van haar toekom stige producties. Volgens recente berichten zullen alle toekomstige CinemaScope producties van 20th Century-Fox beschikbaar zijn met de vol gende systemen: a. Stereofonische geluidsweergave b. enkel spoor magnetisch c. enkel spoor optische geluidsweergave en d. tegen het einde van het jaar zal het pro duct beschikbaar zijn met het beeld in standaardformaat en met enkelsporig optisch geluid. De situatie is derhalve als volgt: Stereofonische geluidsweergave Voor dit systeem is een viersporige magnetische aftaster met voorversterkers, extra versterkers en minimaal drie luidsprekers, verzameld achter het doek, nodig. De kosten van de installatie zijn van 2.000,21.255,af. Eventueel gewenste luidsprekers in de zaal betekenen extra kosten. Anamorfische lenzen en projectorlenzen zijn vereist om een beeldverhouding van 2,55 1 te verkrijgen. Een aluminium doekoppervlak is nodig om voldoende helderheid te geven. De perforatiegaten in de film zijn niet van het standaardformaat en men heeft voor de projector dus nieuwe transportrollen nodig. Enkelsporig magnetisch geluid Het enkele spoor, dat het gecombineerde geluid bevat, zal, naar aangenomen wordt, een van de 14 vier magnetische stroken zijn. Een enkelsporige aftaster met een voorversterker is nodig en deze zal ongeveer 250 2.657,kosten. De be staande versterkers en luidsprekercombinaties worden gebruikt. Anamorfische lenzen, een aluminium doek oppervlak en ook speciale transportrollen voor de projectoren zijn vereist. Van technisch standpunt bezien moet men het betreuren, dat de enkelsporige weergave wordt samengeperst op een van de vier smalle stroken. Om deze redenen zal men de magnetische weer gave niet op zijn best kunnen horen en men hoopt dat binnen afzienbare tijd stroken op volle breedte beschikbaar zullen zijn. Experimenteel Niettemin moet enkelsporige magnetische ge luidsweergave op het ogenblik als experimenteel worden gezien. Indien de ondervinding evenwel aantoont, dat deze stroken bestand zijn tegen nor male behandeling en gebruik in de bioscopen, zul len zij waarschijnlijk het weergavemiddel van de toekomst worden. Hoewel het gewenst is om de enkelsporige magnetische weergave zo ruim en zo grondig mogelijk te testen, behoren de exploitan ten het installeren van magnetische aftasters in dit stadium als experimenteel te beschouwen. Optica Geen wijziging of toevoeging aan de huidige geluidsapparatuur zal nodig zijn, als het optische spoor wordt gebruikt. Men heeft anamorfische lenzen en een alumi nium doek nodig. In verband met de grotere breedte van de optische geluidsstrook wordt de verhouding van het beeld op het doek gereduceerd tot 2,33 1. Standaardperforatiegaten worden gebezigd. Uit het voorgaande zal het duidelijk zijn, dat er een belofte is, dat vier verschillende versies van hetzelfde product beschikbaar zullen komen. Deze belofte moet met omzichtigheid worden aanvaard en de exploitanten wordt aangeraden niet een aantal alternatieve installaties aan te kopen, welke later overtollig zouden kunnen worden. Indien producenten en verhuurders het oneco nomisch vinden om vier verschillende versies van elke film te hanteren, mag men verwachten dat enige van vorenvermelde versies te zijner tijd uit geschakeld zullen worden. Daarom worden de exploitanten aangeraden nog wat te wachten om te zien welke systemen zich zullen handhaven. Projectiedoeken 20th Century-Fox Film Co. Ltd. blijft staan op het toepassen van Miracle Mirror of Astralite schermen in premièretheaters, maar zal toestaan dat Harkness of Stableford doeken in nadraai- theaters worden geïnstalleerd. 20th Century-Fox is bereid doeken van ander maaksel goed te keuren indien de monsters be vredigend zijn getest, maar heeft nog niet bekend gemaakt aan welke bijzondere eisen deze doeken nebben te voldoen. Doekmonsters zijn aan de Technische Afdeling (van de C.E.A.) voorgelegd door Prendergast en Turner. Het Prendergast scherm is beter dan het Miracle Mirror doek voor normale en zijwaartse weerkaatsing; het Turner Type A scherm heeft een groter weerkaatsingsvermogen tussen 0° en 30° en het Type B scherm een geringer weer kaatsingsvermogen dan het Miracle Mirror tussen 0° en 11°, maar een groter weerkaatsingsvermo gen buiten deze hoek. Zowel de Prendergast als de Turner doeken zijn naadloos, maar het Miracle Mirror wordt vervaardigd uit betrekkelijk smalle stukken en de dientengevolge zichtbare naden hebben aanleiding gegeven tot enige critiek van de exploitanten. Het blijkt, de vorenstaande resultaten, welke niet afwijken van de gerapporteerde resultaten van de in de bioscopen geïnstalleerde doeken van grote afmetingen, in aanmerking genomen, dat het Miracle Mirror scherm geen in het oog springen de kwaliteiten bezit, welke de onophoudelijke aan drang van 20th Century-Fox dat het Amerikaanse scherm wordt geïnstalleerd, steunen. Turner heeft kortgeleden twee nieuwe doek- oppervlakken vervaardigd, welke naar beweerd wordt beter zouden zijn dan de Typen A en B en monsters zijn voor een onderzoek overhandigd: Harkness noch Stableford hebben monsters voor onderzoek voorgelegd. Perspecta sound Dit systeem heeft een enkel optisch geluids spoor, hetwelk met de huidige geluidsapparatuur kan worden gebruikt. Waar het aldus wordt toe gepast, is het geproduceerde geluid gelijk aan de tot dusverre normale standaard. Er worden echter middelen verschaft om, in dien de exploitant zulks wenst, een vorm van stereo f onisch geluid te verkrijgen. Dit omvat de installatie van extra versterkers, extra luidspreker combinaties achter het doek, en, indien verder ge wenst, luidsprekers in de zaal. Het systeem omvat ook de installatie van een integrator, welke diverse bijzondere schakelingen bevat waardoor het geluid via de drie versterker kanalen naar de bijbehorende luidsprekers wordt gevoerd (zie Officieel Orgaan no. 180 blz. 14-15; Red.). De kosten van deze extra geluidsinstallaties zijn ten minste £1.500 (ƒ15.941,— exclusief luid sprekers in de zaal. Exploitanten kunnen op een dwaalspoor ge bracht zijn door berichten, dat de kosten van de integrator ongeveer £350 (ƒ3.720,bedragen. Hoewel deze mededeling op zichzelf juist is, moet men zich voor ogen houden dat bovenvermelde extra versterkers en luidsprekercombinaties even eens geïnstalleerd moeten worden. Er mag wel op gewezen worden dat dezelfde versterkers en luidsprekergroepen gebruikt kun nen worden voor stereofonisch-magnetische zowel als voor stereofonisch-optische geluidsweergave. Exploitanten, die beide systemen wensen te ge bruiken, zullen daarom voor het eerste systeem veelsporige magnetische aftasters alsmede voor versterkers en voor het laatste een integrator no dig hebben. Kwaliteitsverbetering De algemene opinie van de exploitanten over Perspecta stereofonisch geluid is gelijk aan die over CinemaScope stereofonisch geluid. Systemen met meerdere geluidsbronnen verbeteren de kwa liteit en het timbre van de muziek, maar schijnen de zuiverheid en de verstaanbaarheid van de spraak aan te tasten. Het zou daarom voor de producenten aan te bevelen zijn om de dialoog door een enkel kanaal weer te geven en de stereo fonische weergave te reserveren voor muzikale en speciale effecten. Perspecta sound kan worden toe gepast tezamen met films van het CinemaScope type, met Vist a-V i- sion en met normale standaarde o- p i e n. Waar het gebruikt wordt met het CinemaScope filmtype wordt de beeldverhouding gereduceerd tot 2,33 1. Men bericht, dat het Perspecta sound systeem door Paramount en M.G.M, is aanvaard voor alle toekomstige producties. Het wordt eveneens door Warner Bros. voor enige producties aanvaard. Verder wordt bericht dat M.G.M, en Warner Bros. bij sommige producties van het Cinema- Scope type de exploitanten de keus zullen laten tussen theatercopieën hetzij met viersporige mag netische of met perspecta geluidssporen. 15 TECHNISCH RAPPORT MZUI OüfTWlKKELINGBN

Officieel Orgaan | 1954 | | pagina 15