Vista Vision Betreurd wordt dat er geen tijd meer is om in dit rapport de waarnemingen over Paramount's demonstratie van Vista-Vision op te nemen. Het VistaVision systeem is een systeem waarbij vooral de producent en het laboratorium direct betrokken zijn. Het belang van de exploitant daarbij is dat hem een standaardtheatercopie ge leverd wordt van de beste practisch mogelijke fotografische kwaliteit en geschikt voor vertoning in een optimale beeldverhouding van 1,85 1 (zie Officieel Orgaan no. 180 blz. 12-14; Red.). De kwaliteit en korreling van het beeld zijn be ter dan die welke tot dusverre bij welk panora misch beeld ook met of zonder gebruik van ana- morfische lenzen werden verkregen. Vertrouwelijke technische rapporten wijzen er op, dat dit systeem de meestbelovende van de recente ontwikkelingen is en hoogst waarschijnlijk wijd en zijd zal worden aanvaard. Het eist van de exploitant geen extra projectie- of anamorfische lenzen en de films zijn zo samengesteld dat zij vertoond kunnen worden in iedere verhouding tussen 1,65 en 2 1. Aanbevolen wordt vooral de verhouding 1,85:1. Gecomprimeerde copieën Behalve de standaardtheatercopieën omvat het VistaVision programma de vervaardiging van ge comprimeerde copieën, waarbij het beeld met ge bruikmaking van variabele prismatische anamor fische lenzen (Tuschinski lens) vergroot kan worden tot een verhouding van 3:1 (zie Officieel Orgaan no. 180 blz. 17; Red.). Het is niet bekend of deze copieën beschikbaar zullen zijn in het Verenigde Koninkrijk. Technische rapporten, die werden ontvangen, wijzen er op, dat de Tuschinski lenzen de kwali teit van het geprojecteerde beeld verzwakken en de invoering van deze variabele lenzen is, mis schien, de zwakke zijde van dit alternatieve systeem. Indien vast zou komen te staan dat het voor de verhuurders economisch is meer dan één type theatercopie voor ieder afzonderlijk product uit te brengen, zou men bijzondere aandacht moeten besteden aan de vervaardiging van vaste panora mische lenzen. Deze behoren optisch beter te zijn en zouden goedkoper vervaardigd kunnen wor den dan de variabele typen. Al Ie VistaVisionfilms van Para- mount zullen geleverd worden met Perspecta Sound. Paramount dringt niet aan op het installeren van speciale projectiedoeken, maar waar de beeld verhouding 1,85 1 of hoger gekozen wordt, is voldoende doekbelichting en een passende verde ling van de hoeveelheid licht onontbeerlijk voor een goede projectie. Dientengevolge is een gebo gen aluminium doekoppervlak noodzakelijk. Algemene opmerkingen De Britse filmproducenten hebben geen enkele van deze nieuwe technieken voor het uitbrengen van hun films aanvaard en alle Britse producties zijn in overeenstemming met de aanbeveling van de Cinematograph Exhibitors' Association be schikbaar voor vertoning in een verhouding van 1,65 1. Sommige Britse films kunnen vertoond worden in een verhouding van 1,85 1 zonder de samenstelling van de film te schaden. De producenten van het Europese vasteland geven de voorkeur aan een verhouding van 1,85 1. Onderzoekingen in Nederland, België, Frankrijk en Italië wijzen uit dat ongeveer 75 procent van de bioscopen zich aan deze verhou ding kan aanpassen zonder wijziging van de to neelopening (vergeleken bij ongeveer 80% van de bioscopen in het Verenigde Koninkrijk). Volgens berichten zullen de Amerikaanse pro ducenten aan het einde van het jaar in staat zijn alle producten aan te bieden geschikt voor nor male vertoning in een verhouding van 1,65 1, terwijl het in de meeste gevallen vertoond kan worden in een verhouding van 1,85 1 zonder bedenkelijke afsnijding van de boven- en de on derzijde van het beeld. Een plan tot stabilisering Uit het vorenstaande zou men af kunnen leiden, dat de technische ontwikkeling van de laatste an derhalf jaar gestabiliseerd raakt. Dit is echter niet geheel en al juist en de exploitanten zouden de wenselijkheid kunnen overwegen uiting te geven aan hun mening, welke de producenten zou hel pen tot eenheid te komen in hun technieken. Het schijnt, dat de vier fundamentele vereisten zijn: 1. Een theatercopie, gelijk aan die welke voor VistaVision gebruikt wordt, die de best mogelijke fotografische kwaliteit van het filmbeeld geeft, als zij geprojecteerd wordt in een verhouding van maximaal 1,85 1. 2. Voor de bioscopen, welke zich aan deze verhouding niet kunnen aanpassen, behoort de samenstelling van alle films zodanig te zijn, dat zij naar genoegen kunnen worden geprojecteerd in iedere verhouding tussen 1,65 1 en 1,85 1. 3. Voor de bioscopen, welke aan een scherm- verhouding van meer dan 1,85 1 op bevredigende wijze kunnen worden aangepast, behoren vaste panoramische lenzen in geschikte maten beschik baar te worden gesteld tot een maximum verhou ding van 2,55 1. 4. Totdat proefnemingen de doeltreffendheid van enkelsporige magnetische weergave onder normale werkcondities bewezen hebben, moeten alle producten beschikbaar zijn met enkelsporig optisch geluid van het Perspecta type, opdat de exploitanten, die stereofonische geluidseffecten 16

Officieel Orgaan | 1954 | | pagina 16