NIEUWS UIT HET BUITENLAND België 21 DE Raad van Beheer van de Internationale Federatie van Verenigingen van Film producenten F.I.A.P.F.) vergaderde in Juni in Stockholm ter voorbereiding van de inmiddels in Locarno gehouden jaarlijkse ledenvergadering. Een van de vraagstukken, waarover in Stock holm uitvoerig van gedachten werd gewisseld, be trof de bevordering van .een internationale uitwis seling van films. De Raad nam de volgende mo tie aan: „Ten einde over de gehele wereld de ontwik keling en de productie van de film als het belang rijkste middel tot toenadering van de volkeren en tot ontspanning van de brede lagen der samen leving te verzekeren, dringt de F.I.A.P.F, er bij haar leden op aan alles te doen wat in hun ver mogen ligt om een vrije internationale filmhandel te bevorderen door verlichting en mogelijkerwijze opheffing van fiscale en andere beperkingen bij de invoer en distributie van buitenlandse films, waar dit maar mogelijk is zonder schade te be rokkenen aan de essentiële economische belangen van de betrokken landen. De Federatie dringt er bovendien op aan zich te zelfder tijd te verzetten tegen het in het leven roepen of handhaven van belemmeringen on verschillig of deze van collectieve of individuele aard zijn van de vrije onderhandelingen tussen producenten, verhuurders en exploitanten over filmhuren en alle andere voorwaarden in zake de exploitatie van films". Met betrekking tot het organiseren van film festivals hechtte de Raad van Beheer zijn goed keuring aan een voorstel om per jaar slechts aan één internationaal festival met het karakter van een competitie medewerking te verlenen. Men hoopt dat de erkenning van festivals reeds drie jaar van te voren mogelijk zal zijn. Aangezien de Spaanse regering voldaan heeft ?an de, in artikel 2 van het op 1 December 1953 vastgestelde Reglement Filmfestivals 1954 om schreven, normen, heeft de Federatie medewer king verleend aan het festival van San Sebastian (24 tot 31 Juli). Het Internationale Festival van de Documen taire Film te Edinburgh, dat dit jaar van 22 Augustus tot 12 September wordt gehouden, heeft van de Federatie erkenning verzocht en verkregen als een festival behorende tot categorie C (inter nationale festivals, welke zich beperken tot spe ciale films). De Raad van Beheer heeft aan alle leden van de Federatie medegedeeld, dat de Regering van Tsjecho-Slowakije geen enkele garantie heeft ge geven in zake de nakoming van de in vorenver- meld artikel 2 bedoelde garanties, hoewel de or ganisatoren van het in Karlovy Vary te houden festival van deze voorwaarden tijdig op de hoogte waren gesteld. Dientengevolge heeft de Federatie besloten zich van iedere medewerking aan dit festival te onthouden. Organisaties van twintig landen zijn thans bij de Federatie aangesloten namelijk: Argentinië, België, Denemarken, Duitsland, Finland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Israël, Italië, Japan, Mexico, Nederland, Oostenrijk, Pakistan, Portugal, Spanje, Turkije, Verenigde Staten van Amerika, Zweden en Zwitserland. Nederlandse films in het buitenland Tijdens het enige tijd geleden te Caracas (Ve nezuela) gehouden Tweede Zuid-Amerikaanse festival voor Films over Kunst werd een gouden medaille toegekend aan de Nederlandse documen taire film ,,M a s k e r a g e" van Max de Haas. In samenwerking tussen de organisatoren van het festival van Caracas, het Nederlandse gezant schap aldaar en het Comité tot bevordering van de wetenschap op de Nederlandse Antillen werd in aansluiting op genoemde manifestatie ook te Curacao een filmfestival georganiseerd. Hier werd de film ,,V incentvan G'ogh" van Dr. Jan Hulsker met een gouden medaille onderschei den. Aan de Biënnale te Venetië wordt door de volgende Nederlandse films deelgenomen. „Li ght and Mankind" van Joop Geesink (kleurenfilm) ,,Suite Tempirouette" van Marten Toonder (kleurenfilm), „Vieren m a a r!" van Herman van der Horst en ,,A case of focal epileps y", een wetenschappelijke film van de Universitaire Film te Utrecht. Deze laatste film heeft inmiddels de eerste prijs verwor ven in de categorie medische films. Een jubileum Op 28 Juni j.1. herdacht Gevaert, de bekende Belgische fabriek van filmmateriaal het feit, dat zij zestig jaar geleden werd opgericht. Iedere Europese filmer en exploitant is in de loop van de jaren vertrouwd geraakt met de producten van

Officieel Orgaan | 1954 | | pagina 21