13 Gouda* Overeenkomstig een voorstel van Burgemeester en Wethouders heeft de Raad van de gemeente Gouda in zijn op Woensdag 25 Augustus 1954 ge houden vergadering besloten de vermakelijkheids- belasting op filmvoorstellingen van 35% te verla gen tot 25%. Ter toelichting van hun voorstel wezen Burge meester en Wethouders er onder meer op, dat het huidige kostenpeil en het bestaande tarief voor de filmvoorstellingen het gevaar met zich kunnen brengen, dat de bioscoopondernemingen niet meer voldoende bij machte zijn om de noodzakelijke investeringen voor vernieuwing van de aankleding en de technische outillage op te brengen, waarbij zij met name dachten aan de technische voorzie ningen als gevolg van de invoering van de drie dimensionale film en van andere systemen van filmopname en -projectie, welke een diepte-effect geven. Het College achtte het niet denkbeeldig, dat, zo deze technische voortschrijding geen toe passing zou kunnen vinden, dit van nadelige in vloed op het bioscoopbezoek zou kunnen zijn en meende daarom dat een belastingverlaging een stimulans zou zijn voor modernisering van de be trokken inrichtingen. Aangezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders niet het handhaven van het tarief van 20% voor zogenaamde artikel 1-films inhield, hebben onderscheiden raadsleden tijdens de onder- werpelijke zitting gepleit voor de handhaving van zulk een uitzonderlijk tarief. Zij mochten evenwel bij de Wethouder van Financiën geen gehoor vinden. Het wijzigingsbesluit zal voor wat het tarief op filmvoorstellingen betreft in werking treden op de Vrijdag van de kalenderweek volgende op de ka- lenderweek, waarin van de Koninklijke goedkeu ring mededeling is ontvangen. H oorn Op Dinsdag 9 November j.1. heeft de Raad van de gemeente Hoorn overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten de hef fing op filmvoorstellingen te verlagen van 30 tot 25'%. In hun voorstel hebben Burgemeester en Wet houders gewezen op de nieuwe technische ontwik keling, welke het bioscoopbedrijf thans doormaakt, en de in verband daarmede noodzakelijke belang rijke investeringen. Leiden In tegenstelling tot de Raad van de gemeente Gouda heeft die van de gemeente Leiden zich niet accoord verklaard met de schrapping van een afzonderlijk tarief van 20% voor culturele films en daarmede getoond een juister inzicht te hebben in de exploitatiemogelijkheden en -moeilijkheden van films. Leiden, dat evenals Hilversum bijna 100.000 inwoners telt, was na laatstgenoemde en Utrecht de derde van de grotere gemeenten, welke besloot een afzonderlijk lager tarief voor zogenaamde artikel 1-films te handhaven. Burgemeester en Wethouders hadden het voor stel ingediend om de vermakelijkheidsbelasting op alle filmvoorstellingen van 35% te brengen op 25 Hoewel de Raad unaniem met dit voorstel accoord bleek te kunnen gaan, rees tijdens de meer dan iy2 uur durende behandeling daarvan in de op Dinsdag 24 Augustus j.1. gehouden vergade ring verzet tegen de suggestie van Burgemeester en Wethouders om het uitzonderingstarief van 20% voor culturele films te doen vervallen en dit eveneens te brengen op 25:%. Enige raadsleden dienden een initiatief-voorstel in om het percentage van 20 voor culturele films te handhaven, hetwelk na enig beraad van Burgemeester en Wethouders waarvoor de vergadering een ogenblik werd geschorst door dit College werd overgenomen en daarop door de Raad aanvaard. Van de zijde van de Raad werd Burgemeester en Wethouders tevens de suggestie gedaan de Nederlandse films voor belastingontheffing sub sidiair vermindering in aanmerking te doen ko men. Het College heeft toegezegd binnenkort met een voorstel voor een extra verlaging voor Ne derlandse films te komen. Maasbracht Ingevolge bij Koninklijk Besluit van 8 Juli 1954 verkregen goedkeuring is in de gemeente Maas bracht met ingang van 20 Maart 1953 een gewij zigde verordening in werking getreden, waarbij een tarief van 12J/£% wordt geheven op voorstel lingen, waarin worden vertoond films, welke een kennelijk godsdienstig, zedelijk, cultureel en op voedkundig karakter dragen en waarin naast deze films Nederlands journaal en/of films als bedoeld in artikel 1, lid 2, sub 2 van de Bioscoopwet wor den vertoond. Oude Tonge De Raad van de gemeente Oude Tonge heeft in zijn op Maandag 13 September 1954 gehouden vergadering overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten de verma kelijkheidsbelasting op filmvoorstellingen van 35% te verlagen tot 25!%. Sittard Op 9 September j.1. heeft de Raad van de ge meente Sittard besloten een algehele herziening van de verordening op de vermakelijkheidsbelas ting.

Officieel Orgaan | 1954 | | pagina 13