18 Het vak versterherlechniek blijft voor velen een moeilijke zaak. Examinator was hier de heer A. Miermans. Operateursexamen 1954 Zoals reeds in de vorige editie van dit Orgaan werd medegedeeld hebben zich voor het examen ter verkrijging van het operateursdiploma A of B dit jaar 82 candidaten aangemeld. Het schriftelijk gedeelte van het examen vond plaats op 29 en 30 Juni en het mondeling gedeelte op 31 Augustus, 1 en 2 September. Op laatstge noemde data werd tevens het examen ter verkrij ging van het praktijkcertificaat afgenomen, waar voor zich 38 candidaten hadden aangemeld. Het verheugt ons ditmaal ten aanzien van de resultaten, welke zijn bereikt tijdens het examen ter verkrijging van het operateursdiploma optimis tischer geluiden te kunnen laten horen, dan gedu rende enige der achter ons liggende jaren het geval is geweest. Reeds bij de correctie van het schriftelijk werk bleek namelijk, dat de kwaliteit over het algemeen ten opzichte van vorige examens een stijging vertoonde, hetgeen later tij dens het mondeling examen werd bevestigd. Ten aanzien van het mondeling examen dient te worden opgemerkt, dat ditmaal gebruik werd gemaakt van de faciliteiten der Electrotechnische School te Amsterdam, hetgeen het voordeel bood, dat kon worden beschikt over diverse instrumen ten en apparaten op electrotechnisch gebied en op het terrein der versterkertechniek. Daar na het afnemen van slechts één examen moeilijk met stelligheid kan worden verklaard, of de aanwezigheid van deze hulpmiddelen een gun stige invloed op het examen heeft gehad, acht de Examencommissie het gewenst, althans voor het volgende examen op de ingeslagen weg voort te gaan, daarbij overwegende, dat het practische karakter der exa mens op deze wijze nog kan wor den versterkt. In sommige gevallen is namelijk reeds gebleken, dat candidaten, die bepaalde vragen aan de hand van schema's moeilijk of niet kon den beantwoorden, met behulp van het desbetreffende apparaat blijk gaven het juiste antwoord wel te weten. Na het opdoen van meer ervaringen zullen de voor- en eventuele nadelen nog nader tegen elkaar worden afgewogen. Bij deze publicatie worden een tweetal foto's opgenomen, welke tijdens het examen in de Elec trotechnische School werden gemaakt. Een minder gunstig geluid moeten wij laten ho ren ten aanzien van het examen ter verkrijging van het praktijkcertificaat. Op dit examen, dat zoals bekend uitsluitend handelt over de vakken cabinepractijk en brand veiligheidsvoorschriften, verschenen bedenkelijk veel candidaten onvoldoende beslagen ten ijs. Het opmerkelijke daarbij was, dat de betrokken candi daten over het algemeen wel voldoende op de hoogte waren met de brandveiligheidsvoorschrif ten, doch niet met de dagelijkse cabinepractijk. Het gevolg hiervan is geweest, dat er van de 38 candidaten, waarvan er drie niet op het examen zijn verschenen, 17 moesten worden afgewezen, zijnde dus bijna 50%. Duidelijk is gebleken, dat het ook voor het deel nemen aan dit examen, dat dus uitsluitend de prac tische kant van het operateursvak behandelt, geen overbodige weelde is de daarvoor bestemde schrif telijke cursus serieus te volgen. In tegenstelling tot een groot deel der afgewezenen had het merendeel van de 18 geslaagde candidaten aan de cursus deelgenomen. Tenslotte laten wij hieronder nog een overzicht volgen van de resultaten van het examen ter ver krijging van het diploma A of B. Van de 82 candidaten verschenen er 2 niet op het examen en 4 candidaten moest reeds na het schriftelijk gedeelte worden medegdeeld, dat de resultaten dusdanig waren, dat het deelnemen aan het mondeling examen weinig of geen nut meer kon hebben. Van de resterende 76 candidaten slaagden er 48; 24 candidaten werden afgewezen en 4 candidaten, die in meer dan twee vakken examen deden, slaagden slechts voor een gedeelte van deze vakken. Van de 48 geslaagde candidaten behaalden er 21 het diploma A en 17 het diploma B. De overige 10 candidaten deden uitsluitend examen in de vak ken cabinepraktijk en brandveiligheidsvoorschrif ten en aan hen werd, zoals te doen gebruikelijk is, tot aan het volgend examen dispensatie verleend van de verplichting om het operateursdiploma te bezitten. De namen van de candidaten, die dit jaar het diploma verwierven met vermelding van de plaat sen en de bioscoop, waarin zij werken, zijn aan deze publicatie toegevoegd. Met inbegrip van de hierboven opgesomde resultaten zijn thans sedert de aanvang der opera teursopleiding in 1947 165 diploma's A uitgereikt en 183 diploma's B, alsmede 139 practijkcertifi- caten. Hierbij zij nog aangetekend, dat in de loop der jaren ongeveer 70 A-diploma's zijn vervangen door een diploma-B nadat de houder van het eerste diploma had aangetoond inmiddels het voor het diploma-B noodzakelijke aantal practijkuren te hebben gemaakt en zijn werkzaamheden als operateur in de practijk naar behoren te hebben verricht, respectivelijk met succes had deelgeno men aan het nog resterende gedeelte van het examen ter verkrijging van het diploma, dat hem volledige be voegdheid als operateur verleent. Een woord van dank aan de le den der Examencommissies, welke ook dit jaar wederom waren sa mengesteld uit deskundigen uit het bedrijf, leerkrachten der Elec trotechnische School en deskundi gen der Rijksbrandweerinspectie, alsmede van Gemeentelijke brand weercorpsen, voor de wijze waar op zij zich van hun taak hebben gekweten, is hier zeker op zijn plaats. Hetzelfde geldt ten op zichte van de directies der Am sterdamse bioscopen Alhambra, Capitol, Flora en Nöggerath, die de cabines dezer bioscopen welwillend ter be schikking stelden voor het afnemen van het prac tische gedeelte der examens. Wedstrijd voor operateurs De Technische Commissie heeft na overleg met het Hoofdbestuur het plan opgevat een wedstrijd voor operateurs te organiseren teneinde de belang stelling voor het operateursvak te stimuleren, waarbij de operateurs tevens de gelegenheid krij gen hun practische kennis te toetsen. Het is de bedoeling een zestal korte publicaties te laten verschijnen, verdeeld over een periode van één jaar, welke gewijd zullen zijn aan het werk van de operateurs en waarin opzettelijke fou ten voorkomen betreffende het operateurswerk, de inrichting van de cabine, de veiligheidsmaatrege len of de technische outillage der bioscopen in het algemeen. De opzet is nu, dat de operateurs, die aan de wedstrijd deelnemen, deze fouten in de publicaties opsporen en de verbeteringen aangeven. Voor de ingezonden oplossingen worden telken male punten toegekend en bij het verschijnen van de volgende publicatie zal de stand" bekend wor den gemaakt. Degene, die in totaal het grootste aantal punten verwerft, wint de hoofdprijs, bestaande uit 250,-. In het vak electrotechniek werd onder andere geëxamineerd door de heren F. Maartens en v. d. Heuvel. NIEUWS UT CABINE

Officieel Orgaan | 1954 | | pagina 18