mmmm>^w&m Impressie van groltenkunst uit Marlen Toonders ..SUITE TEMP1ROUETTE" gebracht de film te rangschikken onder de artikel 1-categorie. Volgens de overweging van de Keu ringscommissie is de film op grond van haar histo rische, documentaire en autobiografische waarde goedgekeurd als een film betreffende een onder werp van wetenschap. Wanneer Burgemeester en Wethouders de vraag aan de orde stellen of de film ,,The greatest show on earth" artikel 1 had moeten worden gekeurd, dan ligt het antwoord in de formulering van de Keuringscommissie die zegt, dat deze film een na tuurgetrouw beeld geeft van een der oudste amu- sementsvormen, namelijk het circus, en dat men haar kan beschouwen als een documentaire van het circus. En waarom zou de documentaire van het circus zwaarder belast moeten worden dan de voorstellingen van het circus zelf, waarvoor 20 vermakelijkheidsbelasting geldt? Dat veel van deze films een vooraanstaande plaats innemen in de bioscoopprogrammering kan men naar onze mening slechts een gelukkige ont wikkeling noemen en men kan er de Keuring alleen maar erkentelijk voor zijn, dat zij het enige middel dat haar ter beschikking staat om een film een zekere kwaliteit toe te kennen, heeft gehanteerd. Het is juist gezien van vele gemeentebesturen dat men deze films een kleine belastingfaciliteit heeft toegekend om de vertoning te stimuleren. Dat sommige vertoningen achteraf een succes zijn gebleken, kan men slechts toejuichen. Het is on juist aan dit toevallige succes fiscale consequenties te willen verbinden. Ten slotte staan daar vele artikel 1 gekeurde films tegenover waarvan de vertoning verlies heeft opgeleverd en die nochtans juist door deze fiscale faciliteiten kansen gekregen hebben onder het publiek te worden gebracht. Wij vrezen, dat Burgemeester en Wethouders zich niet volledig realiseren, dat door de opheffing van deze belastingfaciliteit, die in feite een verhoging bete kent, gezien de zeer hoge lasten van het bedrijf, de kansen van deze zeer speciale films aanzienlijk worden verminderd. Het is te betreuren dat de nieuwe verordening geen ruimte laat voor deze films en evenmin een alternatief geeft waardoor althans films die een kans verdienen om haar wezenlijke waarde, maar die economisch vaak van geringere betekenis zijn, tegemoet worden gekomen. Had dan de hoofdstad de knoop niet beter kunnen doorhakken en het be lastingtarief voor filmvoorstellingen algemeen kun nen brengen op 20 Dit zou geen aderlating hebben betekend voor de gemeentelijke schatkist en toonaangevend hebben kunnen zijn voor het gehele land. Nu loopt Amsterdam achter de rest aan. Weliswaar suggereert men een tegemoetko ming aan de Nederlandse film, doch, hoe belangrijk ook in beginsel, zij is van te geringe betekenis om voor de bevordering van de Nederlandse film wer kelijk betekenis te hebben, tenzij de overige grote gemeenten dit voorbeeld zouden willen volgen. Dit blijft echter een vraag; de gemeente Arnhem bij voorbeeld heeft een tegemoetkoming aan de Neder landse film bij haar jongste belastingherziening be slist van de hand gewezen.

Officieel Orgaan | 1954 | | pagina 4