lm j. e. m0i emonam Uit het voorgaande is wel gebleken, dat deze eerste algemene beschouwing van het terrein van de film een niet onbetekenende bijdrage heeft ge leverd tot verspreiding in ons land van de kennis van de film en de met haar samenhangende pro blemen. En zo dit de bezinning tot een redelijk benaderen van het verschijnsel film mocht bevor deren, dan is dit initiatief alleen reeds daarmede verantwoord. ACTIE TEN BEHOEVE VAN DE VLUCHTELINGEN Zoals de leden onder meer uit mededelingen in de pers bekend zal zijn, organiseert het Comité Vluchtelingenhulp 1954 een nationale campagne, waarbij geld wordt ingezameld ten behoeve van de vluchtelingen die in behoeftige omstandigheden verkeren. Deze. campagne komt hierop neer, dat aan alle werknemers wordt gevraagd een bijdrage gelijk aan één uur loon af te staan en dat aan de werkgevers wordt gevraagd een bijdrage te geven, waardoor dit bedrag wordt verdubbeld, een en ander uiteraard op basis van volledige vrijwillig heid. De Sociale Commissie voor het Nederlandse Bioscoopbedrijf, die de organisatie van deze cam pagne op zich heeft genomen voor wat betreft de werknemers en werkgevers in het film- ,en bio scoopbedrijf, heeft zich tot het Hoofdbestuur ge wend met het verzoek om te bevorderen, dat deze actie door de leden van de Bond wordt onder steund. Gezien het zeer sympathieke streven, hetwelk hieraan ten grondslag ligt, beveelt het Hoofdbe stuur, gehoord de betrokken bedrijfsafdelingen, deze campagne warm in de belangstelling van de leden aan en do:et het een beroep op hen om een bijdrage als hiervoren bedoeld beschikbaar te stel len en hun medewerking te verlenen aan de inza meling der gelden in hun bedrijf. Eventuele bijdragen kunnen gestort worden op de giro- of bankrekening van de Bond met de aan tekening ,,Vluchtelingenactie Sociale Commissie". Op Zondag 10 October j.1. is de heer J. C. Mol te Haarlem op bijna 63-jarige leeftijd na een lang durige en moedig gedragen ziekte overleden. De heer Mol, in leven directeur van de N.V. Multifilm, was een van de baanbrekers van de Ne derlandse wetenschappelijke film. In 1923 nam hij kennis van de microfilms van professor Siedentopf van de Universiteit van Jena, door welke kennis neming zijn belangstelling werd gewekt voor de verfilming van de wereld van het oneindig kleine, dat voor het ongewapende menselijke oog niet zichtbaar is. Na met professor Siedentopf en Dr. Commandon van de Sorbonne de mogelijkheden en moeilijkheden besproken te hebben, legde hij zich toe op de productie van microfilms, waarbij hij reeds in die jaren resultaten wist te bereiken, welke eerst onlangs door de fase-contrast micro- scopie werden overtroffen. Zijn eerste grote micro film over ,,Anthoni van Leeuwenhoek" wordt zelfs nu nog internationaal als een standaardwerk be schouwd. Zijn arbeid leidde tot de oprichting van Multifilm in 1928, waardoor de mogelijkheden ver groot werden. Het uitbreken van de tweede wereldoorlog ver raste de heer Mol in Indonesië, waar hij werkte aan de vervaardiging van een grote kleurenfilm. Dit gedwongen oponthoud leidde in 1940 tot de stichting van Multifilm-Batavia. Na de bevrijding werd hij door de Nederlands-Indische Regering belast met de leiding van het Regeringsfilmbedrijf. In 1949, na de souvereiniteitsoverdracht, keerde hij terug naar Nederland om opnieuw zijn krach ten te wijden aan Multifilm-Haarlem, zijn levens werk. Bij de crematie, op Donderdag 14 October j.1. te Driehuis-Westerveld, bleek eerst duidelijk welk een algemeen beminde en geëerde persoonlijkheid het Nederlandse filmbedrijf in de heer Mol heeft verloren. Zovele belangstellenden waren er ge komen om hem de laatste eer te bewijzen, dat de aula van het crematorium hen nauwelijks kon be vatten. Een schat van bloemen, waaronder een krans van het Hoofdbestuur, dat in de persoon van de Bondsdirecteur, de heer J. G. Bosman, vertegen woordigd was, getuigde van de algemene deelne ming. In hartelijke bewoordingen werd hulde ge bracht aan de nagedachtenis van de overledene, namens commissarissen, directie en personeel van de N.V. Multifilm door de heer E. J. Verschueren, namens de Nederlandsche Bioscoop-Bond door de heer C. S. Roem en door vele anderen. Het Nederlandse filmbedrijf zal de heer Mol met eerbied blijven gedenken.

Officieel Orgaan | 1954 | | pagina 8