32 33 Wedstrijd voor operateurs Zoals in de vorige aflevering van dit orgaan reeds in het kort werd aangekondigd, heeft de Technische Commissie het plan opgevat een wed strijd voor operateurs te organiseren met de be doeling door middel daarvan de operateurs in staat te stellen hun practische kennis te toetsen respectievelijk uit te breiden. De geestelijke vader van dit idee is in feite de heer E. J. Weier te Rotterdam, die geruime tijd geleden de suggestie opperde om aan operateurs, die in de vorm van een wedstrijd hun cabines in bijzonder goede staat hielden, een medaille of cer tificaat uit te reiken. De Technische Commissie heeft dit idee nader overwogen, doch bij de uitwerking bleek, dat met de controles, die regelmatig zouden moeten wor den ingesteld in de cabines, welke waren toever trouwd aan de zorgen van de deelnemende opera teurs, zoveel tijd gemoeid zou zijn, dat dit plan niet te verwezenlijken was. Bij verdere besprekingen over dit onderwerp is tenslotte de gedachte naar voren gekomen om de wedstrijd te gieten in de vorm van een aantal publicaties, waarin diverse fouten zijn verwerkt, welke betrekking hebben op de dagelijkse werk zaamheden van de operateurs. Er werd ter zake overleg gepleegd met het Hoofdbestuur, dat dade lijk bereid is gevonden zijn steun aan de uitvoe ring van dit voornemen te geven en voor het ter beschikking stellen van de nodige prijzen de ge vraagde gelden voteerde. Op 22 November j.1. is te dezer zake een circu laire aan de leden verzonden met als bijlage een rondschrijven, bestemd voor de operateurs, waarin alle nodige bijzonderheden waren vermeld en waarbij een aanmeldingsformulier voor de wed strijd was gevoegd. Het resultaat is geweest, dat zich inmiddels reeds ruim 200 operateurs hebben aangemeld. Dit aantal zal zeker nog stijgen. De bedoeling is, dat de deelnemende opera teurs de fouten, die in de publicaties zijn verwerkt, opsporen, de juiste verbeteringen aangeven en vervolgens hun oplossingen inzenden aan de Technische Commissie. De ingediende oplossingen zullen telkenmale met een aantal punten worden gewaardeerd en wel zodanig, dat voor iedere ge vonden fout één wedstrijdpunt wordt toegekend. Er zullen in totaal 6 publicaties verschijnen, waarvan de eerste in begin Januari a.s. en daarna iedere twee maanden een volgende, zodat de laat ste publicatie in begin November 1955 uitkomt. Degenen, die in totaal het grootste aantal pun ten verwerft, wint de hoofdprijs bestaande uit 250,Er is voorts een tweede en een derde prijs beschikbaar respectievelijk ten bedrage van 100,—en 50,—. Mochten meer deelnemers met een gelijk aantal punten eindigen, dan zal over de toekenning van de eerste, tweede en derde prijs door loting wor den beslist. Het is de bedoeling de uitreiking van de hoofd prijzen op of omstreeks St. Nicolaas 1955 te doen plaatsvinden. Bovendien zullen voor de zes indi viduele wedstrijden telkenmale drie premies be schikbaar zijn, bestaande uit een geldprijs van 25,en een tweetal technische boekwerken. Deze premies beïnvloeden de totaal-uitslag niet, zodat het mogelijk is dat iemand, die een of meer premies heeft gewonnen, ook nog de hoofdprijs bemachtigt. Daar als gevolg van dit systeem elke wedstrijd een op zichzelf staand geheel is geworden, bestaat tevens de gelegenheid aan de afzonderlijke wed strijden deel te nemen. 'Het behoeft echter geen nader betoog, dat indien men een of meer wed strijden overslaat, de kans op het winnen van een hoofdprijs uiterst gering wordt. De inzendingen zullen steeds uiterlijk 14 dagen na het verschijnen der publicatie in het bezit moe ten zijn van het Secretariaat der Technische Com missie. Inzendingen, die later binnenkomen, blijven buiten beschouwing. Als jury treedt op de Technische Commissie. Haar beslissingen zijn bindend voor alle deelne mers en er is daarover geen correspondentie mo gelijk. Het deelnemen aan de wedstrijd is kosteloos en de enige beperking is, dat de wedstrijd slechts toe gankelijk is voor operateurs, die in het bezit zijn van een geldig werkboekje. Aangezien deze wedstrijd slechts kan bijdragen tot vergroting van de vakkennis der operateurs, zijn wij ervan overtuigd, dat de werkgevers hun operateurs zullen opwekken aan de wedstrijd mee te doen. Het ligt in onze bedoeling de leden van de resul taten der wedstrijd telkenmale, onder andere in dit orgaan, op de hoogte te houden. Schriftelijke operateurscursus De eerstvolgende schriftelijke operateurscursus, die opleidt voor het examen ter verkrijging van het diploma A of B, alsmede voor het examen 1955 ter verkrijging van het practijkcertificaat, zal medio Januari a.s. beginnen, indien zich daarvoor althans voldoende gegadigden hebben aangemeld. Aanmeldingsformulieren vergezeld van een prospectus, waarin alle nodige bijzonderheden zijn vermeld, worden op aanvrage gaarne verstrekt door het Secretariaat van de Stichting Instituut voor opleiding van technisch bioscooppersoneel, J'an Luykenstraat 2 te Amsterdam. Naar ons is medegedeeld zijn er in het bedrijf nog talrijke leerling-operateurs werkzaam, die niet aan de schriftelijke cursus deelnemen, hoewel zulks op grond van de Loonregeling voor het Bioscoop bedrijf een vereiste is. Het verdient derhalve dringend aanbeveling, dat de werkgevers op wie dit van toepassing is, maat regelen nemen, opdat hun leerling-operateurs zich voor de eerstvolgende cursus laten inschrijven. Behandeling filmmateriaal Ondanks het feit, dat onder andere in deze ko lommen herhaaldelijk met nadruk is verzocht erop toe te zien, dat vóór het doorzenden van films de eventueel verwijderde start- en eindstukken weer op de juiste wijze aan de desbetreffende acten zijn gemonteerd, bereiken ons nog steeds veelvuldig klachten, dat dit achterwege wordt gelaten. Het behoeft geen nader betoog, dat hierdoor nodeloos overlast wordt veroorzaakt aan degenen, die zulke onvolledige programma's ontvangen. Bovendien komt het voor, dat operateurs, die op deze wijze verminkte films in handen krijgen, nieu we start- en eindstukken aanbrengen, die bestaan uit brandbaar materiaal, hoewel de copie zelf op onbrandbaar materiaal is afgedrukt. Ook dit kan tot allerlei onaangenaamheden leiden. Nog erger wordt het wanneer enige malen ach tereen de vermiste eindstukken niet worden ver vangen met als gevolg, dat het laatste gedeelte van iedere acte spoedig zwaar verregend is en voor verder gebruik ongeschikt is. Met het oog op het vorenstaande dringen wij er nogmaals op aan eventueel verwijderde start- of eindstukken vóór doorzending weer op de juiste plaats en met de nodige zorg te monteren. Bovendien is het van belang bij ontvangst van copieën, waarvan de start- of eindstukken ontbreken, daarvan onmiddellijk mededeling te doen aan de betrokken filmverhuurder zowel als aan de Technische Commissie, opdat kan worden nagegaan in welke bioscopen de operateurs zich schuldig maken aan de onderwerpelijke verminking der programma's. Filmplakpers Uit klachten, welke de Technische Commissie hebben bereikt over ondeugdelijke lassen, in het bijzonder bij journaalcopieën, blijkt, dat nog niet alle leden-exploitanten zijn overgegaan tot het aanschaffen van een filmplakpers. Wellicht ten overvloede, vestigen wij er nogmaals de aandacht op, dat dit hulpmiddel bij het lassen van onont vlambaar filmmateriaal onmisbaar moet worden geacht, daar anders ondeugdelijke las3en kunnen worden gemaakt die na verloop van tijd loslaten, afgezien van de mogelijkheid van beschadiging van de filmcopie. Zoals reeds in de vorige afleving van dit orgaan is medegedeeld, zal deze filmplakpers, wil zij ge heel aan haar doel beantwoorden, moeten zijn voorzien van een schraper, zulks ter vermijding van beschadigingen van de onderlaag, die gemak kelijk kunnen optreden, indien de emulsielaag met een schaaf, scheermesje of ander voorwerp wordt bewerkt. Het spreekt verder van zelf, dat de pers na het lasnen de film onder voldoende druk moet houden. Gezien de omstandigheid, dat bij het maken van ondeugdelijke lassen vooral de exploitanten wor den gedupeerd, die een op deze wijze gelaste film copie nadraaien en mede in aanmerking genomen de schade die aan de filmverhuurder in kwestie kan worden toegebracht heeft het Hoofdbestuur de leden-exploitanten dringend geadviseerd om, voorzover nog geen filmplakpers in hun cabine aanwezig is, er voor zorg te dragen, dat een der gelijk instrument, voorzien van schraper, zo spoe dig mogelijk wordt aangeschaft, hetgeen des te meer klemt, omdat thans in het bedrijf practisch uitsluitend onbrandbaar filmmateriaal wordt ge bezigd. NIEUWS UIT DE CABINE

Officieel Orgaan | 1954 | | pagina 32